2. İlçe Müftüleri Toplantısı (Mehmet Emin Özafşar'dan Değerlendirme)

27 Şubat 2017 Pazartesi
Afyonkarahisar’da yapılan, 4 gün süren 2. İlçe Müftüleri Kongresi dün sona erdi. Kongrede doğru dini bilginin halka aktarılması, din istismarının önüne geçilmesi ve islamın terör ve şiddetten zarar görme-mesi için yapılması gerekenler ağırlıklı olarak ele alındı. Çalışmaları değerlendiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar “ufuk turu yaptık” dedi.
 

Özafşar: Ufuk Turu Yaptık, 2017-2021 Stratejik Planını Paylaştık

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Afyonkarahisar’da düzenlenen 2. İlçe Müftüleri Kongresi sona erdi. Diyanet teşkilatının önümüzdeki döneme ilişkin belirlediği strateji ilçe müftüleriyle paylaşıldı. Kongreyi değerlendiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar “ufuk turu yaptık” dedi;
 
"Yeni kavramları gözden geçirdik. Ufuk turu yapmış olduk. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2017-2021 çerçevesinde bir stratejik plan hazırlamış bulunuyoruz. Onun ana başlıklarını paylaştık. Yeni hedeflerimiz nelerdir? İlkelerimiz nelerdir? Hangi konulara öncelik vereceğiz? Dünyadaki bu gelişmeleri ve ülkemizdeki gelişmeleri dikkate alarak bu stratejik planın temel esaslarını da ilçe müftüsü arkadaşlarımızla paylaşma imkânı buluyoruz."
 

Özafşar: Dinin Kaos Alanına Dönüşmemesi İçin DİB Stratejik Bir Kurumdur

"Biz önümüzdeki 10 yıllara, 30 yıllara, 50 yıllara bakmak zorundayız. Bu bakımdan milletimizin bekası için, din alanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Diyanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurumdur. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurlar var. Maalesef 15 Temmuz'da bunun ne kadar acıtıcı olabildiğini hep birlikte millet olarak gördük."

Özafşar: Din İstismarına Karşı Tedbir Almamız Gerekiyor

Özafşar; İslam oğrafyasında yaşanan terör ve şiddet olaylarının olumsuz sonuçlarına karşı Diyanet İşleri Başkanlığının üzerine düşen önemli göreve dikkat çekti; "Diyanet İşleri Başkanlığının bir temel stratejik ödevi de, insanların inanç özgürlüğünü serbest bir şekilde yerine getirebilmelerine imkân sağlamak, din alanını kaotik olmaktan kurtarmak, bu konuda mücadele vermektir. Bölgemizde cereyan eden din eksenli çatışmalar, tartışmalar, birtakım sıcak savaşlar karşısında önümüzdeki süreçte bu din istismarının çok daha ileri noktalara varacağı anlaşılıyor. Bunların tedbirlerini almamız gerekiyor."
 

Özafşar: İslamofobiye Karşı Dünyayı Doğru Bilgilendirmemiz Gerekiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı İslamofobia gibi dünya ölçeğinde müslümanları ötekileştiren, İslam medeniyetini aşağılayan, batı'da özellikle Avrupa'da, Amerika gibi ülkelerde gittikçe de artan aşırılıkların olduğunu görüyoruz. Bu konuda da dünyayı doğru bilgilendirmeniz gerekiyor. Onun içinde dünyaya hitap edebilecek nitelikte kalitede insan yetiştirmemiz gerekiyor.