ABD Başkan Aday Adayı Trump’a Tepkiler Büyüyor

17 Aralık 2015 Perşembe

ABD'de başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump’ın “Müslümanlar ülkeye sokulmasın” çağrısına tepkiler büyüyor. Siyaset camiası başta olmak üzere birçok kesimden eleştiri alan Trump’ın bu söylemleri, Amerika’daki İslam karşıtı çirkin saldırıları da tetikledi. ABD’nin California eyaletinde iki camiye islamofobik saldırı düzenlendi.

Trump’ın Müslümanları Hedef Alan Açıklaması ABD’de Büyük Tepkiye Yol Açtı 

Amerika’da gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Donald Trump, Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.Trump, seçim vaatlerini sıraladığı son açıklamasında Müslümanların ülkeye alınmamasını istemişti. Trump’ın bu açıklamalarına Amerika’da, Müslüman liderler başta olmak üzere birçok siyaset adamı ve bürokrat tepki gösterdi. Trump’a tepki gösterenler yalnızca Amerikalılar değil… İngiltere Başbakanı David Cameron, Müslümanlara yönelik bu sözlerin "bölücü, sorunların çözümüne yardımcı olmaktan uzak ve düpedüz yanlış" olduğunu ifade etti. 

Hawthorne Kentinde İki Caminin Duvarlarına Irkçı İfadeler Yazıldı 

Öte yandan Amerika’da İslam karşıtı yapılan açıklamalar neticesinde camilere yönelik saldırılarda artış yaşandı. Hawthorne kentindeki iki cami  kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Mescitlerden birinin dış cephesi tahrif edilerek bina önüne sahte bomba bırakılırken, diğer mescidin duvarına sprey boyayla bazı ırkçı ifadeler yazıldı. Caminin duvarına ‘’doğru yol isa’nın yoludur’’ yazılırken Hawthorne İslam Merkezi Sözcüsü Prof. Ahmed Azam, bu tür olayların üzücü olduğunu vurguladı.

Tüm Okullar "Muhtemel Tehdit" Gerekçesiyle Tatil Edildi

Bu arada ABD'nin Los Angeles kentindeki tüm okullar, "muhtemel tehdit" gerekçesiyle tatil edildi. Tüm okulların muhtemel şiddet olayına yol açabilecek bir tehdit yüzünden tatil edildiği duyurulurken ABD'nin ikinci en büyük okul bölgesi olarak bilinen Lausd'taki 700 bin öğrencinin eğitimleri de sekteye uğradı.