Almanya’da Kutlu Doğum Coşkusu

13 Nisan 2015 Pazartesi

İki cihan sevgilisi Peygamber Efendimizi anlamaya çalıştığımız Kutlu Doğum Haftasının açılış programı Almanya’nın Köln kentinde büyük bir spor salonunda gerçekleştirildi. Köln Arena’yı dolduran onbinlerce Müslümanın katıldığı programda eski Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulffda hazır bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Avrupalı Müslümanlar” diye nitelendirdiği gençlere “Müslüman kimliğinizi koruyun” tavsiyesinde bulundu.

 

 

 

 
Almanya’daki program Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin İmam Hatibi Mehmet Bilir’in Kur’an tilaveti ile başladı.
Programın açılışında konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu gözyaşlarını tutamadı. Karslıoğlu, Ayasofya’da 85 yıl aradan sonra ilk kez Kur’an okunmasından dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’eteşekkür etti.
 
Almanya’daki Müslümanları bu önemli akşamda yalnız bırakmayan eski Cumhurbaşkanı ChristianWulffda programa katılan isimler arasındaydı. WulffKöln Lanxess Arena’yı dolduran onbinlerce gurbetçiyi “SelamünAleyküm” diyerek selamladı. Wulff konuşmasında Kutlu Doğum Haftasının “Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temasına atıf yaparak hangi din olursa olsun yaratıcının insanlardan barış içinde yaşamasını istediğini söyledi, tüm din mensuplarının birbirine saygı duyması gerektiğini belirtti. Ardından kürsüye Diyanet İşleri Başkanı Görmez çıktı.
 
Başkan Görmez Köln Lanxess Arena’yı dolduran onbinlerce Müslümanı programa katılımıyla sevindiren Almanya eski Cumhurbaşkanı Wulff’ateşekkür etti. Konuşmasında “Doğu da Batı da Allah’ındır” diyen Alman şair Goethe’nin Peygamber Efendimize ithafen kaleme aldığı şiiri hatırlatan Başkan Görmez, “Hazreti Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” başlığının önemini anlattı. Peygamber Efendimizin getirdiği rahmetin Müslümanların elinde şiddete dönüştüğünü belirten Başkan Görmez, “Bugün o rahmeti yeniden yaymaya ihtiyacımız var.” dedi. 
Salonu dolduran on binlerce Müslümana “Siz artık Avrupalı Müslümanlarsınız” diye seslenen Başkan Görmez’ingençlere ilk tavsiyesi de “Müslüman kimliğinizi koruyun” oldu.Başkan Görmez, Avrupalı Müslümanlara “İçinde yaşadığınız toplumla birlikte yaşama ahlakını tesis edin” dedi ve onlardan değer yaratan birer Müslüman olmalarını istedi. Başkan Görmez İslam düşmanlığının da peygamber ahlakıylayüreklerden sökülüp atılabileceğini söyledi, “Bizi öldürmeye gelen biz de hayat bulmalı.” diye konuştu. 
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez Köln Lanxess Arena’daki Kutlu Doğum programı öncesinde yerli ve yabancı basın mensuplarıyla da bir araya geldi. Başkan Görmez, Avrupa’daki Müslüman varlığının Almanya için birlikte yaşama kültürünün güçlenmesi adına ne denli önemli olduğunun altını çizdi. Herkesin İslam karşıtlığı ve İslam dışı örgütler eliyle üretilen şiddet konusunda özeleştiri yapması gerektiğini belirten Başkan Görmez, terörden dolayı hiç kimsenin Avrupa’daki Müslümanları sorumlu tutamayacağını dile getirdi. 
 
Toplantıda gazetecilerin soruları üzerine Avrupa’dan Ortadoğu’da terör üreten örgütlere katılım da gündeme geldi. Başkan Görmez bir kez daha Diyanet İşleri Başkanlığının rolünü hatırlattı,DİTİB ve ülkede Müslümanları temsil eden sivil toplum örgütlerinin dini eğitim metodolojisini gündeme getirdi. Başkan Görmez, şöyle konuştu: Diyanet’leDİTİB işbirliği hep konuşulur Almanya’da ama bir tane Alman dostumuz bu camilerden yetişen herhangi bir gencin gidip bu yapılanmalara katıldığını söyleyebilir mi? Asla söyleyemez, çünkü buralarda ürettiğimiz bilgi, ürettiğimiz ilişki, ürettiğimiz metodoloji buna manidir. 
 
Başkan Görmez ayrıca Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin tamamlanmasının ardından “Birlikte Yaşama Ahlakı” başlıklı bir beyannamenin de tüm dünya kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez bu çerçevede 21 Nisan’da Birleşmiş Milletler’in daveti üzerine New York’ta temaslarda bulunacak.