Ankara’daki Terör Saldırısı

17 Mart 2016 Perşembe

Hain Saldırıyı Gerçekleştiren Teröristlerle İlgili Soruşturma Sürüyor

13 Mart pazar günü Ankara Kızılay’da gerçekleştirilen hain terör saldırısıyla ilgili soruşturma sürüyor. Patlamayı gerçekleştiren teröristin PKK’lı Seher Çağla Demir olduğunun kesinleşmesiyle birlikte, çalışmalar saldırıya karışan ikinci teröristin kimliğinin aydınlatılması üzerine yoğunlaştı… Patlamada hayatını kaybeden vatandaşlardan biri olan Sevinç Gökay ise bugün Ankara’da toprağa verildi. 

Ankara Kızılay’da 2’si terörist, 37 kişinin ölümüne, 100’ü aşkın vatandaşın da yaralanmasına yol açan patlamanın ardından, güvenlik güçleri tüm delilleri ve şüphelileri bir bir araştırıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yürütülen soruşturmada kayda değer mesafe kaydedildiğini bildirdi. Ancak, olayın kimler tarafından ve ne şekilde gerçekleştirildiğine dair ayrıntılı açıklama yapılabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. 

İçişleri Bakanlığı, dünkü açıklamasında, hain saldırıyı 1992 doğumlu, Kars nüfusuna kayıtlı Seher Çağla Demir’in gerçekleştirdiğini bildirdi. 2013 yılından itibaren terör örgütü PKK içinde yer alan Demir’in daha sonra Suriye’de, YPG terör örgütü kampları içerisinde terör eğitimi aldığı tespit edildi.

Bu noktada dikkatler, infilak ettirilen bomba yüklü araçta, Demir’in yanında bulunduğu değerlendirilen ikinci teröriste çevrildi. Demir’in, isminin Özgür Ünsal olduğu iddia edilen bu teröristle, saldırıdan 15 gün önce Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtindeki Boyabat sokakta bir ev kiraladığı belirtildi.

5 Ayrı Kentte Terör Örgütü PKK’ya Eş Zamanlı Operasyonlar Düzenlendi

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 12 kişinin sorguları sürerken, bugünde PKK’ya yönelik operasyonlar şafak baskınları ile devam etti. Emniyet güçleri İstanbul, Manisa, İzmir, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta eş zamanlı baskınlar yaptı. 

Patlamada hayatını kaybedenlerin defin işlemleri de devam ediyor. Saldırıda hayatını kaybeden Sevinç Gökay, bugün, Karşıyaka Mezarlığı camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. 

Yaralılardan 32’sinin Tedavileri Sürüyor, 10 Kişi Hala Yoğun Bakımda

Sağlık Bakanlığı ise yaralıların durumlarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi; Bakanlık 32 yaralının halen 11 ayrı hastanede tedavi altında olduğunu açıkladı… Bu hastalardan 10'unun yoğun bakımda bulunduğunu bildirdi.