Ayasofya Kur’an Sesleri İle Yankılandı

13 Nisan 2015 Pazartesi

Aşk-ı Nebi Sergisiyle kapılarını bu kez sanatseverler için açan Ayasofya bir ilke de sahne oldu. Ayasofya’nın kubbesi altında 85 yıl sonra ilk kez Kur'an-ı Kerim okundu. Asırlardır ayakta duran ibadethanede Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Ali Tel’in tilaveti yankılandı.

 


Ayasofya, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında “Doğumunun 1444. Yılında Hz. Peygamber” temalı Aşk-ı Nebi sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin açılışı gerçekleştirilirken bir ilke de imza atıldı, Ayasofya’da 85 yıl aradan sonra ilk kez Kur’an okundu. İstanbul’un fethinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya, 1930’da restore gerekçesiyle ibadete kapatılmış, 1935 yılında da müzeye çevrilmişti.Aşk-ı Nebi sergisinin açılış töreninde Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Ali Tel’in Kur’an tilaveti bir hayli anlamlıydı.

Türk İslam mimarisine ilham veren Ayasofya’da 85 yıl aradan sonra ilk kez Kur’an-ı Kerim tilaveti yankılandı. Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de bu konuya dikkat çekti, “Az önce hasret kaldığı ilahi kelamla kubbesi çınlayan ulu mabedimiz Ayasofya’yı hürmetle selamlıyorum. Fethi mübinden bugüne kadar bu kubbenin altında Rahmana secde eden bütün büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum.” diye konuştu.

Ayasofya’da açılan Aşk-ı Nebi sergisinde 15. 16. ve 17. yüzyıllardan kalma Mushaf-ı Şerifler, siyer-i nebi kitapları, Muhammediyeler, Delailü’l Hayratlar, hilye-i şerifler, murakkalardan hadisler ve hat levhalar yer alıyor. 

Sergi, 10 Haziran'a kadar açık kalacak.