Diyanet: Çocuk Yaşta Evlilik Zulümdür

31 Ekim 2016 Pazartesi
Diyanet: Çocuk Yaşta Evlilik Zulümdür
Diyanet İşleri Başkanlığı, sıkça sorulan sorularla ilgili bir kitapçık hazırladı. O kitapçıkta çocuk yaşta evliliklerle ilgili önemli bir uyarıda bulunuldu. Zulüm olarak nitelenen bu tür evliliklerin uygun bulunmadığı vurgulandı.

Diyanet: Çocuk Yaşta Evlilik Zulümdür

Diyanet İşleri Başkanlığı işte bu soruna hazırladığı kitapçıkla parmak bastı. Çocuk yaşta evlilik için zulüm yorumunu yaptı. Ayrıca küçük yaşta evliliğin çocukları biyolojik, psikolojik ve ekonomik açıdan kaldıramayacakları bir yükün altına soktuğunu belirtti. 

Diyanet: Dinen Tasvip Edilmesi Mümkün Değildir

Erken yaşta evlenen çocukların eğitim hayatından mahrum kaldığının da belirtildiği kitapçıkta, çocukların çocukluklarını yaşayamadığı ifade edildi. Bu itibarla da “çocuğun hayatını karatmak anlamına gelen ve zulüm olarak niletendirilebilecek olan küçük yaşta evlilik uygulamalarının dinen tasvip edilmesi mümkün değildir” denildi. 
 

Diyanet: İmkanlar Müsaitse Yılın 365 Günü Evlenilebilir

Kitapçıkta ayrıca Türkiye’nin bazı yörelerinde ramazan ve kurban bayramları kastedilerek iki bayram arasında düğün yapılmaz inanışının da yanlışlığına dikkat çekildi. Peygamber efendimizin, Hz.Aişe ile Şevval ayında evlendiği belirtilerek, “şartlar ve imkanlar müsait olduğu zaman senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir” değerlendirmesi yapıldı. 
 

16 Yaşından Küçükler İçin Evlilik Sözkonusu Değil

Bu arada medeni kanunda da evlilikler için belli sınırlamalar getirilmiştir. Kanunun 14.maddesinde 18 yaşındaki bir kişinin izne bağlı olmaksızın evlenebileceği belirtilirken, 17 yaşını tamamlayan erken ya da kadının velisinin ya da vasisinin izni ile evlenebilir ifadesine yer verilmiştir. Aynı maddede 16 yaşındaki bir kişinin evlenmesi için ise hakim izni koşulu yer alır. Daha küçük yaşlarda ise evlilik kanunen de yasaklanmıştır.