Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

24 Nisan 2015 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Görmez, bazı âlimlerin, Suriye Ve Mısır’da sivilleri hedef almayı ve darbe yönetiminin mahkemelerinde alınan adaletsiz kararlara ilişkin fetvalarını eleştirdi.

 

 

 

Başkan Görmez, son günlerde tartışmalara sahne olan Kabe maketi ve Kutlu Doğum töreninde pasta kesilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mısır’da aralarında seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ninde bulunduğu isimler için verilen tartışmalı mahkeme kararlarının bazı İslam alimlerince onaylanması,dünya genelinde tepkilere neden oldu. 
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır’da ve Suriye’de bazı alimlerin hukuksuz kararlar için verdikleri fetvaları eleştirdi. Başkan Görmez, ayrıca Akdeniz Ve Ege’de art arda batan teknelerde hayatını kaybeden yüzlerce göçmen için duyduğu üzüntüyü de ifade etti.
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez gazetecilerin soruları üzerine medyada polemik konusu olan Kabe gibi dini sembollerin kullanıldığı programlarla ilgili de uyarılarda bulundu. Eğitim ve tanıtım amaçlı da olsa Kabe maketi yaptırmanın doğru olmadığını ifade eden Başkan Görmez, bir ilçe müftülüğünde Kutlu Doğum programı kapsamında üzerine ayetler bulunan pasta kesilmesini de eleştirdi:“İfade edilen görüntüler 2 sene önce Kur’an kursu öğrencileri tarafından yapılmış ancak müftümüzün o davranışını bizim kabul etmemiz mümkün değil. O gün yine araştırmaya konu olmuş. 2 sene sonra bunu yeniden gündeme getirerek, Kutlu Doğum haftasına gölge düşürülmesi doğru değil.”