Diyanet’ten Bir Dünya İyilik

24 Haziran 2015 Çarşamba

Türkiye Diyanet Vakfı, iyilik faaliyetlerini Ramazan’da da hız kesmeden sürdürüyor. Kerkük ve Gazze’de savaş mağdurlarına gıda kolileri ulaştıran vakıf, Doğu Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine de Ramazan sevinci yaşattı. 

 
Bir iyilik hareketi olan Türkiye Diyanet Vakfı, 68 ülke ve 400 bölgede yardım çalışmalarını yürütüyor. Çalışmalar kapsamında, Irak'ın Kerkük kentinde 750 Türkmen sığınmacı aileye gıda maddesi dağıtıldı. Ekipler, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da da ihtiyaç sahibi 1100 aileye gıda yardımı paketlerini ulaştırmaya başladı. Vakfın Doğu Afrika’daki yardımları bununla da sınırlı kalmayacak. Ramazan boyunca Somali’de 5 bin, Sudan’da bin, Cibuti’de ise 700 aileye gıda yardımı yapılacak. 
 
Türkiye Diyanet Vakfı, bombalar ve ambargolar altında yaşam mücadelesi veren Gazze’yi de unutmadı; çeşitli bölgelerdeki yoksul ailelere gıda paketleri dağıtıldı. İsrail saldırıları nedeniyle evsiz kalan Filistinlilerin yaşadığı Gazze'nin kuzeyindeki bir barınma merkezi de yardım kolisi dağıtılan merkezlerden biriydi. 
 
Öte yandan Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Diyanet İşleri Başkanlığı da, Gazze El-Ömeri Camii’nde Gazzelilere iftar sevinci yaşattı. Ramazan ayı boyunca her hafta düzenlenecek iftar organizasyonunun yanı sıra 50 bin gıda kolisinin de Gazzeli yoksullara dağıtılacağı bildirildi.