Diyanet’e ABD’den Ziyaret

15 Aralık 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nden önemli bir heyeti ağırladı. Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Amerika Müslüman Toplumlar özel temsilcisi olarak görevlendirilen Şerik Zafer, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Ziyarette ana gündem İslam karşıtlığıydı. Görmez, müslümanların ülkeye alınmaması yönünde çağrı yapan amerikan başkan aday adaylarından Donald Trump'a tepkisini dile getirdi.

Görmez, ABD Dışişleri Bakanlığı Müslüman Toplumlar Özel Temsilcisini Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının Müslüman Toplumlar Özel Temsilcisi Şerik Zafer'i makamında kabul etti. Ziyarette, batıda yükselen islamofobi gündemdeydi. Süreci hazırlayan tarihi etmenleri hatırlattı Görmez;

"Bilhassa coğrafyanın küresel güçlerin çatışma alanı haline gelmesi bütün bunların birinci sebebi olmuştur. Önce Afganistan sonra Irak sonra bütün bu dünyalarda Bosna Çeçenistan gibi bölgelerde yapılan savaşların sonunda eğitimden yoksun şiddetin ve vahşetin gölgesinde yetişen çok sayıda nesiller ortaya çıktı. Burada hiçbir milletin hiçbir din mensubunun suçu birbirine atması doğru değildir diye düşünüyorum."

Görmez, müslümanların ülkeye alınmaması yönünde çağrı yapan ABD başkan aday adaylarından Donald Trump'a da tepkisini dile getirdi;

"ABD gibi bir ülkede seçimden önce adaylar müslümanları Amerikaya alacağız almayacağız tartışmasını yapabiliyor."

Özel temsilci Şerik Zafer ise, islam algısına zarar veren şiddet unsurlarına karşı diyanet işleri başkanlığı’nın önemini vurguladı.