Diyanet'ten Tartışmalara Yanıt

26 Nisan 2017 Çarşamba

Kutlu Doğum haftasıyla ilgili tartışmalara Diyanet bir kez daha net ve kesin bir yanıt verdi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar, ortaya atılan iddiaların hiçbir şekilde delillendirilmediğine dikkat çekti ve peygamber efendimizin istismar edilmesine Diyanet’in vasıta edildiğini suçlamasının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını söyledi. Özafşar, Kutlu Doğum’un tarihinin belirlenmesi aşamasında yaşananları da tek tek anlattı;

Özafşar: Kutlu Doğum’un Fetö Etkisinde Olduğu İddiası Asla Doğru Değil

"Bu güzide kurum büyük bir iftirayla karşı karşıya kalmıştır, Fetö etkisinde Fetö ablukasında gibi manşetler atılmıştır, bu bizim kanımıza dokunan bir iddiadır, bunun asla söz konusu olamayacağını açıkça burada ilan etmek için geldim, ikincisi Resulullah Efendimizin istismar edildiğini ve Diyanet’in de bu konuda vasıta edildiği gibi bir suçlamayı reddetmek için buraya geldim." 

Kutlu Doğum haftası ile ilgili eleştiri ve iddialar sürüyor. TGRT’de gündem özel programına katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar,  konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. İslamda ibadet zamanlarının değişemeyeceğini, ancak Kutlu Doğum’un ibadet olarak değil, peygamber efendimizi hatırlama ve anlama olarak idrak edildiğine dikkat çekti.

Özafşar Kutlu Doğum haftasına dışarıdan müdahale olduğu yönündeki iddilara da kesin dille cevap verdi;

"Tartışmalı konularda müracat edilecek yer fikrin sahipleridir. Deliller ve kanıtlardır fikrin sahipleri diyorki efendim bu Kutlu Doğum haftası tamamen bizim Resulullah efendimizin hadisleri sünneti fikriyatı düşüncesi nasıl bir toplum oluşturduğu bu değerler topluma caminin dışında da ulaştırılsın bu niyetle biz bunu yaptık diyor. "

Özafşar’ın dikkat çektiği bir başka nokta da, kutlu doğumun mevlid kandilinin alternatifi olmadığıydı; 

"Diyanet İşleri Başkanlığının koordine ettiği takriben 28 senedir sürdürülen Kutlu Doğum Haftası Mevlidi Nebinin bir alternatifi değildir. Mevlidi Nebi 12.Rebulevvelde kutlanmaya devam ediyor. Hattta güçlü bir şekilde devam ettiriliyor. Dolayısıyla burada sanki Mevlidi Nebi yok sayılıyor, bir kutlu doğum ihdas ediliyor ve yer değiştiriliyor gibi anlayış ortaya çıkmamalı."