Edirne’de Kutlu Doğum Buluşması

19 Nisan 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kutlu doğum etkinlikleri kapsamında haftasonu serhat şehri Edirne’deydi. Başkan Görmez Mimar Sinan'ın 'ustalık eserim' dediği tarihi Selimiye Camisi’nde, sabah namazında balkanlardan gelen müslümanlarla buluştu.

Batı Trakya Müslümanları Selimiye Camii’nde Edirnelilerle Aynı Safta Buluştu

Edirne Selimiye Camii, sınırların ayrı düşürdüğü kardeşleri kutlu doğum haftasında sabah namazında buluşturdu. Bulgaristan'ın Rusçuk, Kırcaali, Filibe, Varna, Razgrad ile Yunanistan'ın İskeçe ve Gümülcine kentlerinden yüzlerce müslüman haftasonu Selimiye Camisi'ndeydi. Batı trakya müslümanları Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in kıldırdığı namazda erdirnelilerle birlikte saf tuttular. 

Başkan görmez kılınan namazın ardından bulgaristan başmüftüsü mustafa aliş hacı'nın kendisine anlattığı bir anıyı paylaştı; "Zor zamanlarda balkanlar'daki müslümanların adeta esarete mahkum oldukları bir zaman diliminde, bazen insanlar Bulgaristan'ın uzak köşelerinden bu sınıra gelirlermiş ve dürbünle selimiye'nin minarelerini seyrederlermiş. Sonra dönüp selimiye'nin minaresini gördüğünü kendi köyüne kasabasına ilan edince köy halkı selimiyeyi gözleriyle gören o kişiyi görmeye ziyarete giderlermiş."

Başkan Görmez İpsala’da Cami Açtı

Balkanlar'ın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 4 bin soydaşla gerçekleşen buluşmadan bir gün sonra başkan Mehmet Görmez, Yunanistan sınırında bulunan İpsala ilçesindeydi. Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve balkan ülkelerinden müftülüler ile Bulgaristan ortodoks kilisesi dini temsilcileri’nin de katıldığı bir programda hayırseverler tarafından yaptırılan Rabia Kadıoğlu Camii’nin açılışını yaptı.