Ege’de Can Pazarı

9 Aralık 2015 Çarşamba

Umuda yolculuk bir kez daha faciayla sonuçlandı… İzmir'in Çeşme ilçesinde, Afganistan uyruklu kaçakları taşıyan lastik bot battı. Biri bebek, 6 çocuk hayatını kaybetti. Bölgeden 45 kişi kurtarıldı. 

Kaçakları Taşıyan Bot Battı, 1’i Bebek 6 Çocuk Hayatını Kaybetti

Ülkelerindeki savaştan kaçıp avrupa’ya sığınmak isteyen mültecilerin imkansızlıklariçinde çıktıkları yolculuk yine büyük bir drama dönüştü. İzmir'in Çeşme ilçesinde, Afganistan uyruklu kaçakları taşıyan lastik botun batması sonucu biri bebek olmak üzere 6 çocuk boğularak can verdi. Botun battığı ihbarını gece saat 02.30 sıralarında alan ekipler süratle bölgeye hareket etti… Projektörlerle arama yapıldı; 45 kişi denizden sağ olarak çıkarıldı. 

Sığınmacı Bir Kız Çocuğunun Cenazesi Çeşme’de Kıyıya Vurdu

Öte yandan,çeşme’de bir kız çocuğunun cansız bedeni kıyıya vurmuş halde bulundu. Minik cenazenin, 5 yaşındaki Suriye uyruklu Secide Ali’ye ait olduğu tespit edildi… Secide’nin bulunduğu botun yaklaşık bir hafta önce battığı ortaya çıktı. Minik Suriyelinin bu görüntüsü, mülteci dramının geldiği noktanın anlaşılması bakımından dünyada sarsıcı bir etki bırakanaylan bebeği bir kez daha hatırlattı.