En Kutsal Yolculuk Sürüyor

26 Ağustos 2015 Çarşamba
En Kutsal Yolculuk Sürüyor

En kutsal yolculuk sürüyor… Kafileler Uğurlanıyor… Kabe yolcularının, sağlıklı bir şekilde hac vazifelerini yapıp geri dönmelerini sağlamak üzere havalimanlarında da sağlık ekipleri görev yapıyor.

İlki 21 ağustos’ta Hareket Eden Hac Kafileleri Birbiri Ardına Yola Çıkıyor.

Kutsal topraklara gidecek olmanın heyecanını yaşayanlar arasında, Yozgat'tan yola çıkan 260 hacı adayı da vardı… Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu aracılığıyla hac farizasını yerine getireceklerden oluşan kafile, karayoluyla toplanma yeri Ankara'ya gitti.

Türkiye’den Son Hac Kafilesi 17 Eylül’de Uğurlanacak

Bu yıl ülkemizden 59 bin 200 hacı adayı kutsal topraklara gidecek. Son kafile 17 Eylül’de yurttan uğurlanacak. Dönüş ise 27 Eylül’den itibaren başlayacak. 19 Ekim itibariyle son kafile de yurda gelmiş olacak.

Hacı Adayları İçin 33 Havalimanında Sağlık Ekipleri Oluşturuldu

Hacı adaylarının kutsal yolculuklarını sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için de çalışmalar sürüyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce, 33 havalimanında ekipler oluşturuldu.sağlık ekipleri, yola çıkacak hacı adaylarının muayenelerini havalimanında yapacak, menenjit aşıları yapılmamış olanları aşılayacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri hacı adaylarını uyarıyor; enfeksiyonlardan korunmak için ellerini sık sık sabunla yıkamaları, kalabalık ortamlarda maske kullanmaları ve sokaklarda satılan gıdaların tüketiminden uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.