Etiyopyalı İmam-Hatip Kur’an’da Adı Geçen Meyveyi Görünce Büyük Heyecan Yaşadı

29 Temmuz 2015 Çarşamba
Türkiye Diyanet Vakfı görevlileri ve gönüllüleriyle, yedi kıtada iyilik dağıtırken kimi zaman hoş sürprizler ve duygusal anlar da yaşanıyor. Kilometrelerce uzaklardaki kardeşlerimizle bir araya gelindiğinde hem Türkiye’den selamlar iletiliyor; hem de bir ümmetin kucaklaşması gerçekleştiriliyor. 
 
 
Türkiye Diyanet Vakfı geçtiğimiz Ramazan ayı boyunca yeryüzünde iyilik sofraları kurdu. Vakfın iyilik elçileri, ümmetin tüm renklerine iftar sevinci yaşattı.
 
Etiyopya da gönül coğrafyamızda yer alan ülkelerden biri. Türkiye Diyanet Vakfının iyilik elini üzerinden çekmediği ülke, bu yıl da unutulmadı. 
 
Bu seneki Ramazan yardımı organizasyonu sırasında yaşanan bir hadise ise tüm yardım ekibini duygulandırdı. Etiyopyalı bir Müslümanla, Türkiye Diyanet Vakfı Görevlisi Yüksel Sezgin arasında yaşanan olay, bir incirden yola çıkarak, Kur’an-ı Kerim sevgisini ve yoksulluğun ne demek olduğunu özetliyor.
 
Başka bir iyilik hikayesi de, Diyanet İşleri Başkanlığının son dönemde ilişkilerini geliştirdiği Latin Amerika’dan. Ramazan’da yardım kolisi götürmek için kıtaya giden Türkiye Diyanet Vakfı görevlileri yanlarına Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler kitapları da almış. Bu kitaplarla ülkelere girişte başlarda sorun yaşanmış. Vakıf görevlilerinin Kur’an-I Kerim’in mukaddes bir kitap olduğunu anlatmasının ardından hem kitapların ülkeye sokulmasına izin verilmiş; hem de havayoluyla taşınmasında ekstra bagaj ücreti alınmamış.