Eyüp Sultan Türbesi Dualarla Açıldı

22 Haziran 2015 Pazartesi

İstanbul’un bağrında yatan, fethin müjdecisi sahabe Eyüp Sultan… Türbesi 4 yıldır yürütülen restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyaret edilemiyordu. Ancak hasret sona erdi. Restorasyonu tamamlanan türbe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle, dualarla açıldı. Açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı.

 
İstanbul’un en önemli maneviyat merkezlerinden biri olan Eyüp Sultan türbesinin açılışı için Ramazan’ın ilk cuması uygun görüldü. Avlu, ziyaretçilerle doldu. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.
 
Konuşmasında İstanbulluların farklı bir Eyüp Sultan göreceğini söyleyen Erdoğan, bir Osmanlı sembolü olan Eyüp Sultan türbesinin önemini vurguladı: Çınar aynı zamanda bir Osmanlı sembolüdür. Onunla tanıtılır, onunla tanımlanır. Aynı zamanda da sabır ister. Ben inanıyorum ki bu sabır bizi buralara taşıdı. O Eyüp Sultan hazretleri ki 90 yaşında İstanbul'un fethi için yolculuğa çıkmış. O ki peygamberimizi evinde misafir etmiş bir sahabi. Öyle bir insana ülkemizde ev sahipliği yapmak, onu misafir etmek de bu millete nasip oldu.”
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de açılışta hem Eyüp Sultan hazretleri, hem de diğer tüm sahabeler için dua etti. Duanın ardından Erdoğan ve Görmez türbeyi ziyaret etti.