Görmez, Avrupalı Gazetecilerle Bir Araya Geldi

13 Nisan 2016 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, avrupalı gazetecilere, İslam düşmanlığı ve batı ülkelerinde yaşayan müslümanların karşılaştıkları sorunları anlattı. Görmez, küresel terörü dinle ilişkilendirmenin yanlışlığına da dikkat çekti.

Görmez, Avrupalı Gazetecilerle Bir Araya Geldi

Kutlu doğum haftası avrupa açılış programı için geçtiğimiz haftasonu Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, avrupalı gazetecilerle de bir araya geldi. Müslümanların yaşadığı batı ülkelerinde yayılan islamofobiyi bir hastalık olarak niteledi başkan görmez. Hastalığın, müslümanların toplumdan dışlanmalarına sebep olduğuna işaret etti, islamofobinin endüstrileşmesinin meydana getirdiği tehlikeye dikkat çekti. 

'İslamofobinin Bir Endüstriye Dönüştürülmesi Kabul Edilemez'

"İslamofobi bir hastalıklıktır. Ancak bu hastalığı seslendirme hastalığına da düşmemek lazım. Hep birlikte bu fobinin bir nefrete ve ötekileştirmeye dönüşmesini engellemek için çaba göstermemiz gerekiyor. Kabul edilemez olan şudur islamofobinin bir endüstriye dönüştürülüp kazandırmaya başlaması. Yani eğer bir siyasi parti islamofobik nefret suçları işleyerek prestij kazanıyorsa oy kazanıyorsa, taraftar çoğaltıyorsa asıl en büyük sorun burada yatıyor demektir."

Son dönemde İslam adına gerçekleştirildiği öne sürülen terör olaylarını da değerlendirdi Görmez;

'Bu Cinayetlerin Dinden Kaynaklandığını Düşünmek Tarihi, Kültürü Bilmemektir'

"Yaşadığımız coğrafyada ortaya çıkan bütün acıları işlenen bütün cinayetlerin dinden kaynaklandığını sanıyoruz. Bütün bu cinayetlerin dinden kaynaklandığına inanmak için sosyolojiyi bilimi tarihi kültürü ve medeniyeti bilmememiz gerekir. En büyük hata ise başka coğrafyalarda yaşanan cinayetlerin suçunu birlikte yaşadığımız aynı dini paylaşan insanların üzerine yükleyebiliyoruz." 

Görmez, dünya üzerine barış ve merhameti yaymanın, Hz. Peygamber’in tevhid ve vahdet anlayışını yeniden hayata geçirmekle mümkün olacağını söyledi;  "Barışı güveni birliği ve merhameti yaymak için herkesin seferber olması gerekiyor. Sevgili peygamberimizin doğumunun buna vesile olmasını diliyorum."