Görmez “Hepimizin Aklımızı Başımıza Almamız Gerekiyor”

1 Nisan 2015 Çarşamba

Yemen’de yaşanan iç savaş nedeniyle İslam coğrafyasında hareketli günler yaşanırken Diyanet İşleri Başkanlığına önemli bir ziyaret gerçekleşti. İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.

 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam coğrafyasında meydana gelen anlaşmazlıkların temelinde mezhepsel ayrılıkların yer aldığını vurguladı. Yemen’de yaşanan krize de atıf yapan Başkan Görmez, sağduyu çağrısında bulundu.İslam ümmeti Şii’siyle, Sünni’siyle, Alevi’siyle, Bektaşisi’yle bir ümmettir. Buradan kavgalar çıkarmak, savaşlar oluşturmak İslam ümmetine yakışan bir şey değildir.” diyen Başkan Görmez, şöyle konuştu:
 
“Şii ve Sünni ihtilafı İslam gibi büyük bir nimeti elimizden alacak yanlış bir kavgadır. Onun için hepimizin aklımızı başımıza almamız gerekiyor. Bütün dinlerin tarihinde mezhepçilik, dinleri ortadan kaldıran, onlara en büyük zararı veren en büyük fitne olmuştur. En kötü durum insanların kendi mezhebi mensubiyetlerini İslami mensubiyetlerinin önüne çıkarmaya kalkışmalarıdır.”
 
Başkan Görmez, İslam dünyasındaki ayrılıkları sona erdirmek için gayret sarfeden Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifinin çalışmalarını da hatırlattı:
 
“Biz DİB olarak hem Sünni hem Şii alimlerden oluşan Dünya İslam Alimleri Barış İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi olarak bu ateşi söndürmek için İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bu ateşi söndürme konusunda bölgenin en önemli ülkeleri olan Türkiye’ye,İran’a bu ülkelerin dini kurumlarına ve din adamlarına çok büyük görevler düşüyor.”
 
İran Büyükelçisi Bikdelide İslam dünyasındaki ihtilafların İslam dışı unsurlardan kaynaklandığını söyledi. Büyükelçi “Aramızdaki ateşi yakanlar ne Şiiler, ne Sünniler. Bunların İslam’la da alakaları yok.