Görmez: İnsanlığın, Merhamete İhtiyacı Var

28 Nisan 2015 Salı

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (SAS) doğumunun 1444. yılı vesilesiyle düzenlenen etkinlikler sürüyor. Ankara’da çocukların organize ettiği Kutlu Doğum programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Allah’ın çocukların kalbine koyduğu merhamete tüm insanlığın ihtiyacı olduğunu söyledi. Rusya, Bulgaristan ve Paris’te de Peygamber Efendimizin anıldığı programlar gerçekleştirildi.

 

 

 

Çocuk sevgisi tüm insanlığa örnek olan Peygamber Efendimiz için çocuklar tarafından anlamlı bir anma programı düzenlendi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfının himayesinde Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenen programa Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez de katıldı. Başkan Görmez, insanlığın, Allah’ın çocukların kalbine koyduğu rahmete ihtiyacı olduğunu söyledi:

“Bugün insanlığın, bilhassa çocukların yüreklerine Rabbimizin yerleştirdiği merhamete ihtiyacı var. Eğer yeryüzü merhameti öğrenmek istiyorsa Rabbimizin bize gönderdiği, Rabbimizin insanlığı yeryüzüne inşa etmek zorunda olduğumuz merhameti görmek ve öğrenmek istiyorsa onu ancak çocukların kalbinde, yüreğinde hayatında görebilir, öğrenebilir.”

Peygamber Efendimizin (SAS) çocuklarla ilgili çok önemli ilkeler getirdiğinin altını çizen Başkan Görmez, “Dünyada açlığa, yokluğa terkedilen çocukların hesabını Allah’a veremeyiz” dedi.

“Peygamberlik gelmeden önce ve peygamberlikle birlikte yeryüzünde ‘Çocuk Hakları Bildirgesi’ diyebileceğimiz, bütün metinlere kaynaklık yapacak çok önemli ilkeler, prensipler getirdi yeryüzüne.  Biz büyükler bugün, Afrika ve dünyanın farklı yerlerinde açlığa, eğitimsizliğe, ölüme mahkum edilen çocukların hesabını Allah’a zor veririz. Eğer yeryüzünün kıyameti bir büyük günahtan dolayı kopacak olsa, yeryüzünde insanların çocuk haklarına riayet etmediği, çocukları himaye etmediği için çocuklara karşı ve merhametsiz olduğu için olur bu kıyamet.”

Programda çocukların yazıp oynadığı "Hz. Peygamber'in Hayatı" adlı tiyatro oyunu da sergilendi. Gösterinin ardından çocuklar Başkan Görmez'e çiçek takdim etti.

Rusya’nın başkenti Moskova'da ise Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ve Rusya Müslümanları Dini İdaresi Başkanlığınca "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" ve "Şehitleri Anma" konulu bir program organize edildi. Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşarda katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda çocuk korosu, Rusça şiir ve ilahi dinletisi sundu. Programda, Dr. Fatih Koca ve ekibi tasavvuf musikisi konseri verdi.

Kutlu Doğum Haftası programlarının bir diğer adresi ise Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti Filibe'ydi. Tarihi Muradiye Camii’ndeki programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz da katıldı.Bulgaristanlı Müslümanların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik ilahilerle son buldu.

 

Avrupa’nın en çok Müslüman nüfusa sahip ülkesi Fransa’nın başkenti Paris’te ise, üzerine hadis-i şerif yazılan 3 bin gül dağıtıldı.