Görmez: İslam dünyasında bir akıl tutulması yaşanıyor

2 Nisan 2015 Perşembe

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de üzüntüsünü dile getirdi. Slovenya Müslümanları müftüsünü kabulünde konuşan Başkan Görmez, misafirleriyle birlikte şehit savcı için dua etti. Slovenya Müslümanları Müftüsü Dr. NedzatGrabus ve beraberindeki Slovenyalı Müslüman din görevlileri, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i ziyaret etti.


 

 

 

BaşkanGörmez, ziyarette savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği terör saldırısına değindi ve şehit savcı için başsağlığı dileklerini iletti ve konuklarla birlikte savcı Kiraz için dua etti. 

Konuklara Avrupalı olunca görüşmenin en önemli gündem maddelerinden biri İslamofobi oldu. “Biz kudretli tarihimizin bu birlikte yaşama ahlakını önce hep birlikte yenilemeli ve güncellemeliyiz.”diyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Güncellediğimiz bu anlayışı batıya da anlatabilmeliyiz. Üzülerek belirteyim ki İslamofobi artık bir fobi olmaktan çıkmış, nefrete, düşmanlığa ve ayrımcılığa dönüşmüştür. Bu gördüğüm aydın yüzler inşallah bütün bu korkuları ortadan kaldıracaklardır.” diye konuştu.

Başkan Görmez, İslam coğrafyasında yaşanan çatışmalara ve kargaşa ortamına da çarpıcı ifadelerle değindi:“Bugün İslam dünyasında bir akıl tutulması var. İslam fıkhında ay tutulması ve güneş tutulması için sünnet ve nafile olan namazlar vardır. Bunlar hüsuf ve küsuf namazıdır. Bugün İslam dünyasının bir akıl tutulması namazı kılmaya ihtiyacı var. Bu da ancak aklın Rahman’a secdesiyle olur, aklımızı işgal eden her türlü yanlış düşüncelerden arındırmakla olur.”

Slovenya Müslümanları Müftüsü Dr. NedzatGrabusda konuşmasına şehit savcı için başsağlığı dileğiyle başladı. İslamofobiyle mücadele konusunda Başkan Görmez’eteşekkür eden Grabus “Başkan Görmez gibi dostların yaptıkları bizim için çok önemli. Çünkü İbrahim’in (AS) atıldığı ateşe son vermek için çalışmalar yapıyorlar. Biz de Slovenya’da İslam’ın o halis yüzünü göstermeye çalışıyoruz.”