Hafızlık Eğitimi İstişare Toplantısı Ankara’da Başladı

31 Mart 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen hafızlık eğitimi istişare toplantısı çok sayıda din görevlisinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez hafızlık eğitiminin önemini anlattı.

 

 
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hafızlık eğitimi istişare toplantısı düzenlendi. İki gün sürecek istişare toplantısı Kur’an-I Kerim tilavetiyle başladı. 
 
Din görevlilerinin hazır bulunduğu toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez hafızlık müessesesinin daima diri tutulması gerektiğini söyledi.“Bu kitaba hizmet müminleri yüceltir.” diyen Başkan Görmez, “Müminler topluluğunun bu kitaba sahip çıkması gerekir. Sadece hıfzına, sadece kıraatine değil, onu hablullahil metin olarak görüp daima o kulpa yapışmak,daima onu kendi aralarında bir hüküm mercii, bir müracaat kaynağı yapmak Müslüman toplumlara düşen en önemli vazifelerden bir tanesidir.” diye konuştu.
 
Başkan Görmez ülkemizde hafızlık yapan kişi sayısının her geçen yıl arttığını ancak buna rağmen hafız sayısının yeterli olmadığını söyledi.
 
Toplantıda ülkemizde hafızlık eğitiminin daha etkin bir şekilde yürütülmesi için çeşitli oturumlar düzenlendi. Bu oturumlarda hafızlık eğitiminin önemi, tespit sınavları, hafızlık eğitimindeki sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sunumlar yapıldı.