'İslamofobiden Beslenen Bir Endüstri Var'

6 Mayıs 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar Amerika’da gerçekleştirilen ve İslam’ın en kutsal değerlerine saldırılar içeren provokatif karikatür yarışması sırasında meydana gelen saldırıyı, “İslamofobiden beslenen bir endüstri var” sözleriyle değerlendirdi. Özafşar, halen inşaatı süren Türk– Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezinin ise İslamofobiye karşı verilecek mücadele için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

 

 

 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Amerika Birleşik Devletlerinin Dallas kentinde Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışması sırasında meydana gelen saldırıyı değerlendirdi. Özafşar, “Öyle anlaşılıyor ki Amerika’da da Müslümanların barış içerisinde, uyum içerisinde yaşamalarını hazmedemeyen bir takım çevreler bu İslamafobiyi körüklemek üzere harekete geçmiş gözüküyorlar.” dedi.
 
Amerika Diyanet Vakfının Genel Kurulu İçin Washington’da bulunan Özafşar, yaşanan olayların Müslümanların İslam’ın barış mesajını yaygınlaştırmasının gerekliliğini ortaya koyduğu söyledi.Özafşar, şöyle konuştu: “Tabi ki Müslümanların bu kabil hadiseler karşısında sağduyu ile hareket etmeleri gerekiyor. İslam’ın barış mesajlarını yaygınlaştırmaları gerekiyor, tahriklere kapılmadan sükûnet içerisinde hareket etmeleri gerekiyor.
 
Özafşar, Amerika’nın Maryland eyaletinde inşaatı süren Türk-Amerikan Kültür Ve Medeniyet Merkezini de gündeme getirdi; barış için bu tür merkezlerin çoğaltılması gerektiğini ifade etti Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özafşar, Türk-Amerikan Kültür Merkezinin açılmasıyla Müslümanların kendilerini daha rahat ifade edeceklerini söyledi: “Küresel ölçekte İslam’ı karalamaya yönelik kampanyalara karşı verilecek mücadelede daha çok barış, daha çok, sevgi, daha çok kardeşlik, daha çok insan onuru, insan hakları ve hukuk demek mecburiyetimiz var. Onun için bu merkezin de açılış çalışmalarıyla birlikte öyle zannediyorum ki Amerika’daki Müslümanların kendilerini daha rahat ifade ettikleri ve bu toplumun değerlerine etik, estetik ve ahlaki değerleri katmak için ellerinden gelen çabayı ortaya koyacaklarına inanıyorum.”