İsrail Askerlerinden Mescid-i Aksa Baskını

14 Eylül 2015 Pazartesi
İsrail Askerlerinden Mescid-i Aksa Baskını

İsrail, yahudilerin yılbaşı günnüde Mescid-i Aksa’ya adeta terör estirdi.  Müslümanların Aksa’ya girişini yasaklayan İsrail yönetimi içerde bulunan filistinlileri şiddetli müdahalelerle dışarı çıkarttı. 40 yahudinin Mescid-i Aksa’ya sokulduğu olaylarda çok sayıda Filistinli yaralandı. Bu sabahta İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya postallarla girdi. Kudüs’te yaşananlara ilişkin yazılı açıkma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez İsrail’in ihlallerini tehlikeli bir adım olarak nitelendirdi.

İsrail önce, Mescid-i Aksa'nın kapısını ve avlusunu tutarak ihlallere engel olmaya çalışan “murabıt” denilen gönüllü filistinlileri yasa dışı ilan etti. Daha sonra yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişini yasakladı. 40 yahudi yerleşimci polis korumasında mescid-i aksa’nın avlusuna alındı.

İsrail Askerleri Camiye Postallarla Girdi

13 eylül pazar sabahı, erken saatlerde Aksa'nın avlusuna giren onlarca İsrail askeri, geceden camide kalan filistinlileri zorla dışarı çıkardı. Kıble mescidi'nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz attı. İsrail askerleriyle filistinliler arasında çıkan çatışmada 30 kişi yaralandı. İsrail askerleri Mescid-i Aksa’ya bugün de baskın yaptı. Aksa'daki 5 filistinliyi gözaltına aldığı bildirilen İsrail askerlerinin Kıble Mescidi’nden içeriye postallarla girdiği ifade edildi. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Mescid-i Aksa'da Yaşananlara Tepki Gösteren Yazılı Bir Açıklama Yaptı

Görmez açıklamasında, “Bütün din ve medeniyetlerde kabul edilen mabet masumiyetinin çiğnenerek Mescid-i Aksa’nın işgal edilmiş olmasını şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı, işgalin bir an evvel sonlandırılması çağrısında bulundu. Görmez, 1967’den beri işgal altında bulunan Aksa’ya yönelik ihlallerin yeni bir boyut kazandığına değinerek; “ibadet halindeki çok sayıda müslümanın içerisinden çıkarılarak 40 yahudi yerleşimcinin asker korumasında harem-i şerife sokulması, Mescid-i Aksa'nın 'zamansal' taksimi yönünde atılmış tehlikeli bir adımdır.” dedi.