İzmir’de Kutlu Doğum Heyecanı

15 Nisan 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, İzmir Müftülüğü tarafından düzenlenen "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" temalı Kutlu Doğum Haftası programına katıldı.

 

 

 

Sabancı Kültür Sarayında düzenlenen programda konuşan Genel Müdür Salman, Diyanet İşleri Başkanlığının 1989 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle Hz. Peygamberi (SAS) ve onun insanlığa getirdiği güzellikleri sadece yurt içinde değil yurt dışında da paylaştığını anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2010 yılından bu yana Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini belli bir tema etrafında kutlamaya başladığını dile getiren Salman, "Bununla, bireysel ve toplumsal hayatımızda sorun yaşadığımız, sadece ülkemizde değil aslında küresel ölçekte insanlığı huzursuz eden, insanlığın ihtiyaç duyduğu belli noktalara, belli konulara temas etmek suretiyle duyarlılık oluşturmayı amaçlamıştır" diye konuştu.

Genel Müdür Salman, bu yılki Kutlu Doğum Haftası'nın "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı" temasıyla sadece Türkiye'de değil ABD'den Rusya'ya kadar, Balkanlar ve Avrupa'nın tamamında gerçekleştirildiğini kaydetti.

Hz. Muhammed'in (SAS) dünyaya gelişiyle insanlığın susadığı, ihtiyaç duyduğu bütün değerlerin dünya sahnesinde yerini almaya başladığını ifade eden Salman, "Biz kadınlara karşı merhametli davranmayı, sadece insanlara değil, hayvanlara, çevreye karşı insanların görevlerinin olduğunu, hayvan haklarını, kul hakkı, kamu hakkı kavramlarını, yetimlere sahip çıkmayı, aileyi koruyup kollamayı sevgili Peygamberimizden öğrendik" diye konuştu.

Programa Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök de katıldı. 

Bitlis’te ise Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle renkli bir etkinlik vardı. İl Müftülüğü polis ekipleriyle birlikte sürücülere gül dağıttı. Polis ekipleri araçları bu kez ceza yazmak için değil, gül dağıtmak için durdurdu.