Kardeşliğin Şehri Hatay’da Kutlu Doğum Sevinci

15 Nisan 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatay’da düzenlenen "Hz. Peygamber Ve Birlikte Yaşama Ahlakı" temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katıldı. Kardeşliğin şehri Hatay’da gerçekleşen programda Başkan Görmez, toplumdaki şiddetin temelinde Allah Resulünün mesajını gözardı etmenin yattığını söyledi.

 

 

 

 
Farklı inanç ve kültürlerin birarada yaşadığı Hatay, Peygamber Efendimizin birlikte yaşama ahlakının anlatıldığı Kutlu Doğum programına evsahipliği yaptı. Kur’an tilaveti, ilahi ve kasidelerin yer aldığı programa Hataylıların ilgisi büyüktü. Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, peygamber sevgisinin kalplere nakşedildiği programda Hataylılara hitap etti. Başkan Görmez, Hatay’ın tarih boyunca farklı dinlerin, farklı kültürlerin birarada yaşamasının nasıl mümkün olabileceğini dünyaya gösterdiğini vurguladı. Başkan Görmez, şöyle konuştu: “Tevhidin babası, ümmetin kurucusu Hz. İbrahim bu topraklardan geçti. Nice peygamberler, nice evliyalar bu topraklardan geçti. Ve bu topraklar, tarih boyunca farklı dinlerin, inançların, farklı kültürlerin birlikte barış içerisinde nasıl yaşanacağını dünyaya göstermiş, ruhu olan kadim medeniyetlerin merkezi, başkenti olan, ilahi kitaplarda ismi geçen mübarek bir şehirdir.”
 
Birlikte yaşama ahlakının öncelikle Müslümanın kendi çevresinde başladığını belirten Başkan Görmez, Hz. Peygamberin yeryüzüne getirdiği rahmet mesajlarını gözardı etmenin toplumda meydana gelen şiddetin temelini oluşturduğunu söyledi:
 
“Bazen bütün ülkelerin meseleleriyle uğraşırız ama kendi beden ülkemizi unuturuz. Kendi beden ülkemize ilahi nefhadan kendisine üfürülen ruhumuzu hapsettiğimizi unuturuz. Bazen bütün dünyayı barıştırmaya kalkışırız ama eşimizle sorunumuz vardır, kardeşimizle çocuğumuzla sorunumuz vardır, komşumuzla selamı sabahı kesmişizdir. Öyleyse birlikte yaşama ahlakı nereden başlar? Birlikte yaşama ahlakı önce insanın nefsinde başlar. Önce insan kendisiyle, kalbiyle barışık olacak. Beden ülkesinin sahibi olan kalbi bir başkalarına işgal ettirmeyecek. Her birimiz bir ülkeyiz. Hani şeyh talip der ya; zübde-i alemsin sen. Bütün alemin zübdesi, özüdür insan. Her insan bir ülkedir ve o ülkenin, beden ülkesinin içinde bir ruh vardır. O beden ülkesinde bir sultan vardır, biz ona kalp diyoruz. O beden ülkesinin sultanı içinizdeki nefse esir olunca orada barış kalkar, rahmet biter, sevgi yok olur. İşte o zaman o sevgisizlik, o merhametsizlik dilinize yansır önce, sonra davranışlarınıza yansır, sonra ilk önce eşiniz onu hisseder. Sonra komşunuz, çocuklarınız ve derken bu insanlardan oluşan bir toplum şiddet üretir, kötülük üretir ve birlikte yaşama ahlakı sona erer. Dünyanın her tarafında DİB olarak Cenabı Hak bize bunu lütfettiği için, nasip ettiği için hamdediyorum. Senede bir hafta da olsa milletimizin her ferdine, dünyadaki bütün insanlara onun yeryüzüne getirdiği rahmet mesajlarını anlatma fırsatı verdiği için Cenabı Hakka sonsuz hamdu senalar olsun. Onun dilinden, onun yüreğinden ümmeti hiçbir zaman eksik olmadı. Sizin de yüreğinizden, çocuklarınızın yüreğinden, gençlerinizin yüreğinden Muhammed Mustafa sevgisi hiçbir zaman eksik olmasın.”
 
Program, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in katılımcılara gül takdimiyle sona erdi.