Kitap Ramazanla, Okuyucu Kitapla Buluştu

29 Haziran 2015 Pazartesi
Türkiye Diyanet Vakfının 34 yıllık Ramazan geleneği olan Türkiye Kitap Ve Kültür Fuarı, İstanbul’un ardından Ankara’da da kapılarını kitapseverlere açtı. Kocatepe Camii avlusundaki fuarın açılışını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar yaptı. Özafşar konuşmasında günümüzde Müslümanların bilgi üretememe sorunu yaşadığını söyledi.    
 
 
Türkiye Diyanet Vakfının Ramazanla bütünleşen kültür etkinliği “Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı” açıldı. Dinî yayınlar alanında artık bir marka haline gelen fuarın resmi açılışını Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar yaptı.  34. yılına giren kültür geleneğinin gelişerek daha da iyi bir seviyeye geleceğin belirten Özafşar, bilgi üretiminin önemine dikkat çekti: “Bu mütevazı kitap fuarlarının Londra’daki, Fransa’daki, Frankfurt’taki belki Tahran’daki, Kahire’deki dünyanın dört bir yanındaki kitap fuarlarıyla yarışabilecek bir seviyeye gelmesi için uğraş vermek mecburiyetindeyiz. Yeni 33 yıllarda, yeni süreçlerde artık buraya evrilmeliyiz. Bugün Müslümanların en büyük sorunu dünyevileşememe sorunudur. Dünyayı üretememe sorunudur. Özellikle bilgi üretimi, kitap üretimi, okuma bunun başında gelmektedir.” 
 
Açılışın ardından stantları tek tek gezen Özafşar, yayınevi temsilcileriyle sohbet etti, yeni çıkan kitaplar üzerine bilgi aldı. 
 
Fuarda 51 stantta 70 yayınevi yer alıyor. Kitapseverler fuara özel uygun fiyatlarla kitap alma imkânı buluyor. Müzik dinletileri, imza günleri gibi çeşitli etkinliklerle renklenecek olan fuarda yazarlar da Ramazan Sohbetlerinde okuyucularıyla buluşacak. 34. Kitap ve Kültür Fuarı, 13 Temmuz’a kadar açık kalacak ve her gün 11-24 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.