Kutlu Doğum Coşkusu Her Yerde

21 Nisan 2015 Salı

Kutlu Doğum coşkusu Türkiye ilesınırlı kalmadı. Gönül coğrafyamızın pek çok köşesinde Peygamber Efendimizin doğumunun 1444. yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi; “Hz.Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” teması derinlemesine işlendi.

 

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar Belçika’da düzenlenen Kutlu Doğum Programına katıldı. Kutlu Doğum Haftası’nın Hz Muhammed ve Birlikte Yaşama Ahlakı temasından yola çıkan Özafşar, İslam’ın getirdiği toplumsal düzenin günümüzde neden bozulduğunu sorguladı:

“Tarihin hiçbir devrinde Müslümanlar farklı inanç kesimlerini ötekileştirmemiştir. Müslümanlar erken moderniteyi yaşamışlar ve birlikte birarada yaşamanın örneklerini ortaya koymuşlardır. Şimdi ne oldu da İslam dünyası bu kaotik durumlara düştü, ne oldu bu insanlığa da birbirine düştü, neden insan insanın kardeşi olacağına insan insanın kurdu oldu, bunların muhasebesini yapmak zorundayız.

Brüksel’de düzenlenen etkinlikte konuşan Özafşar, birlikte yaşamak için özeleştiri yapmak gerektiğini vurguladı:

“Burada Müslümanlar özeleştiri yapmak zorundalar, insanlık da özeleştiri yapmak zorunda. Hukukun, adaletin, insan onuru ve haysiyetinin yüceltildiği bir toplumsal düzeni hep birlikte gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.” Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz da Azerbaycan'ın başkenti Bakü’deydi. Yılmaz’ın gündeminde ise dünyada hızla yayılan İslam karşıtlığı vardı. “İslam'ın güleryüzünü bir fobiye, korkuya, dehşete dönüştürmeye çalışan birtakım nahoş olaylar var ki bunlar bizim 'gerçek İslam bu değildir' dememizi gerekli kıldı"