'Kutlu Doğum' Etkinlikleri Açılış Gecesi

12 Nisan 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığının “kutlu doğum” etkinliklerinin açılış programı Ankara’da gerçekleştirildi. Başkan Görmez’in evsahipliğindeki programa Başbakan Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda peygamber sevdalısı katıldı. Davutoğlu konuşmasında İslam’a aykırı eylemlerde bulunan terör örgütlerinin islam dini ile bağdaştıranlara “tarihe bakın” dedi.

Bu Yılki Etkinkilerde 'Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet' teması vurgulanacak

Nisan ayı süresince devam edecek etkinliklerde "Hz. Peygamber, tevhid ve vahdet" teması ön plana çıkarılacak. Kur’an-ı kerimler, salavat-ı şerifeler ve münacatlar… Hepsi alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa(s.a.s) için. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’i anlatan kasidelerin en güzel örnekleriyle yürekler titredi…

Kutlu doğum haftası etkinlikleri ankara’da gerçekleştirilen bu özel geceyle başladı. Ato Congresium tıklım tıklım doluydu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in evsahipliğindeki programa başbakan Ahmet Davutoğlu ve binlerce peygamber sevdalısı katıldı.

İslam’ı Daeş ile Aynı Safta Görmek İsteyenler Tarihe Baksınlar

Başbakan davutoğlu konuşmasında daeş terör örgütüyle İslam’ı bağdaştıranlar ‘’İslam tarihine baksınlar’’ dedi. Davutoğlu etnik ayrımcılık gözetmeksizin tüm müslümanlara birlik ve beraberlik çağrısında bulundu;

"Yürekleri parçalayanlara karşı, yürekleri birleştirenlerden olun. 'Bizim şehirlerimizi Bağdat'a çeviremeyeceksiniz, o güzel Bağdat'a' diye haykırın. 'Bizim şehirlerimizi, Halep’e, Humus’a, Hama’ya çeviremeyeceksiniz' diye haykırın. Gelin birlik olalım, şehirlerimizi koruyalım. Gelin birlik olalım, bu ülkeyi koruyalım"

Türkiye’nin mazlum milletlerin son dayanağı olduğunu dile getiren Davutoğlu, bu toprakların sonuna kadar korunacağının altını çizdi;

“Bu ülke artık sadece 78 milyon insanın olduğu bir ulus devlet değildir. İstiklal harbi’ne doğru istiklal orduları yürürken, Muhammed İkbal Lahor’da dualar ediyordu. Cezayir’de dualar ediliyordu, hatmi şerifler iniyordu ordunun zaferleri için. Çünkü herkes biliyordu ki; bu ordu mazlum milletlerin son ordusudur. O dualarla istiklal harbi kazanıldı, bu ülkenin tohumları o dualarla atıldı. Biz neticesi ne olursa olsun sonuna kadar mücadele ederiz, mazlum milletlerin son kalesinin düşmesine asla izin vermeyiz."

İslam Medeniyetini Ayakta Tutan Yegane İksir Tevhid ve Vahdettir

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezde kutlu doğum haftasının temasının neden "Hz. Peygamber, tevhid ve vahdet" olduğunu açıkladı; "Neden bu sene tevhit ve vahdet üzerinde duruyoruz. Ülkemizde, coğrafyamızda, yurtdışında millet varlığımızla beraber üç sorunun cevabını aramaya çalışacağız. İslam’ın özü, ruhu, islam medeniyetini ayakta tutan yegâne iksir tevhit, neden müminler ve muvahhitler arasında vahdete dönüşmüyor? İman, neden eman toplumlarını, güveni inşa etmiyor? İslam, neden selamı, barışı gerçekleştirmiyor? Bu üç sorunun cevabı üzerinde durmaya çalışacağız."

Programın sona ermesinin ardından başkan Görmez, başbakan Ahmet Davutoğlu ve misafirlere gül takdim etti.