Kutlu Doğum Haftası Final Gecesi Konya’da Yapıldı

21 Nisan 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığınca yurt çapında gerçekleştirilen etkinlikler Konya’daki kapanış programıyla sona erdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, salonu dolduran yaklaşık 20 bin kişiye, Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı konulu bir konferans verdi.

 

 

 
Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'ndeki etkinliğe Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 25 yıldır çeşitli etkinliklerle kutladığı Kutlu Doğum Haftasının sıradan bir hafta olmadığına işaret etti:
 
“Kutlu Doğum Haftası, Mevlidi Nebinin alternatifi değildir. Kutlu Doğum Haftası, bir doğum günü kutlaması değildir. O büyük doğumun getirdiği rahmeti insanlığa taşımak için insanımızın yüreğinde var olan o muhteşem sevgiyi bir ilim sofrasına, bir irfan mektebine, hikmet sofrasına dönüştürmek için, yaşanan bir ahlaka dönüştürmek için bu toprakların insanlarının çeyrek asırdır kutlaya geldiği bir haftadır.”
 
Başkan Görmez, rahmet peygamberinin insanlığa kazandırdığı değerlerin her yıl farklı temalarda ön plana çıkarıldığı Kutlu Doğum’da bu yıl yaşama ahlakının üzerinde durulmasının nedenlerini de anlattı: “İnsanlık ortak evimiz ve yurdumuz olan kainatı bozmaya başladı. İnsanlar birlikte yaşama ahlakını kaybetmeye başladı. İnsanlık birbirine zulmediyor. İnsanlık hepimizi taşıyan ortak gemiyi deliyor. Kainat, tabiat insanlığı taşıyamamaya başladı. Onun için birlikte yaşama ahlakı dedik.”
 
Başkan Görmez, İslam dünyasının, alemlere rahmet olarak gönderilen Kutlu Nebi’nin mesajına uymaya ihtiyacı olduğunu hatırlattı: “Selam yurdu selamı barışı kaybetti,eman yurtları emanı kaybetti.  Bağdat'tan, Şam'dan, Kahire'den, Yemen'den, Sana’dan, Libya'dan, bütün İslam coğrafyalarından ateşler yükseliyor. Birlikte yaşama ahlakını dünyaya göstermiş Müslümanlar birbirlerini katletmeye başladı. Müslümanlar asabiyetini, ırkını, mezhebini, meşrebini dinlerinin, imanlarının, Muhammed Mustafa'ya ümmet oluşlarının önüne çıkarmaya başladı. Onun için Resul-i Ekrem'in yeryüzüne getirdiği hak ile adalet ile barış ile ahlak ile hukuk ile yeniden bir arada nasıl yaşayabiliriz, bunu yeniden inşa ve ihya etmeye çalışıyoruz.”