Mardin’de Kutlu Doğum Coşkusu

20 Nisan 2015 Pazartesi

Kutlu Doğum Haftası Sempozyumu için bu yıl, birlikte yaşama ahlakının en güzel şekilde sergilendiği kentlerden biri olan Mardin seçildi. Binlerce Mardinlinin Peygamber sevgisiyle akın ettiği Kutlu Doğum programına farklı inanç gruplarından temsilciler de katıldı.

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki Kutlu Doğum Haftasının temasını, Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Hukuku" olarak belirledi. Kutlu Doğum Sempozyumu da, birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerinden birinin sergilendiği Mardin’de yapıldı.Mardin İl Müftülüğünde gerçekleştirilen sempozyuma Süryani, Keldani ve Ezidi inanç gruplarının dini temsilcileri de katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Kutlu Doğum Haftasının halk nezdinde büyük kabul gördüğünü ifade etti. Keleş, “Milletimiz, Peygamber sevgisini aşka dönüştürmüş, bu programları benimsemiş ve bu gelenek sadece ülke sınırları içerisinde değil, dünyanın her yerinde, millet varlığımızın olduğu her yerde bir ilim ve fazilet ziyafetine dönüşmüştür.” diye konuştu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit de“Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle Hz.Peygamberin girmediği ev girmediği aile, yürümediği sokak, dokunmadığı el ve tebessüm etmediği yüz kalmasın arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Mardinlilerin salonu tıka basa doldurduğu sempozyumun açılışının ardından oturumlara geçildi ve Peygamber Efendimiz (SAV) zamanında gayrimüslimlerle yapılan sözleşmeler başta olmak üzere pek çok ilmi konu ele alındı.

Mardinliler akşam saatlerinde de Kutlu Doğum coşkusunu yaşamak için bir araya geldi. Güllerin dağıtıldığı, ilahilerin söylendiği Kutlu Doğum gecesinde üç bin kişilik salon doldu, yüzlerce kişi programı ayakta izledi. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Keleş, Mardin’den tüm dünyaya çağrıda bulundu; “İnsanlığın ihtiyacı olan,İslam medeniyetidir” dedi.

 

Programın sonunda Peygamber Efendimiz konulu şiir ve makale yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.