Medyanın Din Dili Masaya Yatırıldı

23 Haziran 2015 Salı

TRT Diyanet, Ramazan iklimini tüm programlarına yansıtıyor. Oruçlu geçirilen son saatlerde ise izleyiciler İftarı Beklerken programıyla buluşuyor. Programın önceki günkü bölümünde “din üzerine konuşma adabı” ele alındı. Programın konuklarından Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın gündeminde, Diyanet TV ekranlarında yayınlanmış gibi gösterilen bir sohbetle ilgili tartışma da vardı. 

 
İftarı Beklerken programı, Ramazan-ı şerifin bereketini, merhametini, muhabbetini,  coşkusunu paylaşmak hedefiyle TRT Diyanet TV ekranlarında yayınlanmaya devam ediyor. Sanatçı ve Diyanet Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat’ın sunduğu programın önceki günkü konukları Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar ve Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman’dı. 
 
Geçtiğimiz günlerde Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız tarafından gerçekleştirilen bir sohbetin görüntüsü üzerine montajla Diyanet Televizyonu logosu yerleştirilmiş; kadına şiddeti öven ve TRT Diyanet TV ekranlarında yayınlanmış izlenimi verilen görüntü, sosyal medyada servis edilmişti. TRT ve Diyanet yetkililerinin yalanladığı olayla ilgili Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özafşar şöyle konuştu: “Maalesef bugün böyle bir haberi okuduk, kadın dövme teknikleri. Güya bir hocamız anlatıyor, üzerine de o videonun Diyanet TV logosu koymuşlar. Yani mürekkep bir sahtekarlık var. Hocamızın anlatış üslubu, doğruluğu… Oraya girmeyeceğim ama buradan o videonun alınıp bir operasyonla Diyanet TV ile özdeşleştirilerek kamuoyuna sunuluyor olması, gerçekten çok üzücü. Dinin, İslam dininin, Diyanet İşleri Başkanlığının temel dini değerlere, insani değerlere verdiği değer ortadır. Bu konuda farklı bir algı oluşturmak da mümkün değildir.” 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman da medyada doğru bilginin önemine dikkat çekti.