Özafşar, 'Dini Bilginin Güncellenmesi' Konulu Konferansta Konuştu

3 Nisan 2017 Pazartesi

Din İşleri Yüksek Kurulu'nca belirli aralıklarla ilmi konferanslar düzenliyor. Son konfrenas, 'dini bilginin güncellenmesi' konusunda verildi, konuşmacı ise Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özafşar’dı. Özafşar, dini bilginin tarihi sürecine değindi; güncellenemeyen, bu sebeple de anlaşılamayan bilginin faydalı olamayacağını vurguladı;

"Hem teorik açıdan, hem tarihsel açıdan, hem de tecrübi açıdan baktığımızda dini bilginin mutlaka güncellenmesi, yenilenmesi, yeniden üretilmesi bir zaruret olarak karşımıza çıkıyor. İnsan ihtiyaçları değiştiği için bilgiyi algılamak, yorumlamak, ifade etmek, sınıflandırmak ve yeniden üretmek ihtiyacı ortaya çıkıyor. İslam geldi, Kur’an elimizde, Rasulüllah efendimizin sünneti tasnif edildi, daha başka neye ihtiyacımız var diyemiyoruz." 


Özafşar, dini bilginin güncellenmesi ihtiyacını ortaya koyan olguları sıraladı; 

 "40 larda 50 lerde yazılan ilmihal kitapları bize yetmiyor. Hatta 70-80 lerde, 90 larda yazılanlar yetmiyor. Niye? Dili eskimiş, ifadeleri veya gündemi düşmüş. Artık o kitapların içindeki sorunlar, problemler o kadar eskide kalmış ki artık bu günün gençliğine kuşağına bir şey ifade etmiyor.” 

Diyanet işleri başkan yardımcısı mehmet emin özafşar; son yıllarda dini bilgi alanında referans değeri olacak yeni eserler üretilemediğine de işaret etti; “Hadis alanında hala Riyazüs-Salihin 7. Asırda yazılmış bir kitaptır, hala en çok okunan kitap Riyazüs-Salihindir. Ama Riyazüs-Salihnin başlıklarına baktığınız zaman, içeriğine, tasnifine baktığınız zaman görürsünüz ki bu 17. Yüzyılın veya ondan önceki yılların sorunlarını, kaygılarını taşıyor."