Özafşar: Diyanet Milletin Vicdanını Temsil Ediyor

4 Mayıs 2015 Pazartesi

Dini Haber Analiz’de bu hafta, Diyanet İşleri Başkanlığına yönelik eleştiriler masaya yatırıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, başkanlığın kapatılmasına yönelik yorumlar için “Toplumun yüzde doksan dokuzunun benimsediği bir müessesenin varlığını tartışmaya başladığınız zaman söylemlerinizin sahiciliği tartışılır.” Yorumunda bulundu.  Özafşar, Diyanet İşleri Başkanını hedef alan asılsız haberlere ilişkin olarak da “Fikir namusu olan insanlar doğruluğunu araştırmadıkları bilgiler üzerine hüküm bina etmezler.” diye konuştu. 

 

“DİB dokunulmaz bir kurum değildir, masum bir kurum değildir. Neticede beşer ürünü bir müessesedir. Siyaset yapıcılar ve siyasi projeler kurumlarla, şahıslarla ilgili bir takım programları gündeme getirebilirler. Bu onların en doğal, en tabii hakkıdır. Asıl olan bunların rasyonel bir zeminde yürüyebilir olmasıdır.” diyen Özafşar, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılmasına ilişkin yorumları rasyonel bulmadığını ifade etti. Özafşar, şöyle konuştu: 

“Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal bir kuruluştur. Siyasetin üstünde ve dışında kalması gerekir. Türk toplumunun yüzde doksan dokuzunun benimsediği, yüzde doksanının memnun olduğu, yüzde yetmişinin gerekli gördüğü bir müessesenin varlığını tartışmaya başladığınız zaman sizin söylemlerinizin sahiciliği tartışılır.” 

Mehmet Emin Özafşar, Diyanet İşleri Başkanını hedef alan asılsız haberlerle ilgili de konuştu: 

“Fikir namusu olan insanlar tahkik etmedikleri bilgiler üzerine hüküm bina etmezler. Hele hele kalemiyle hayatını kazanıyorsa, görüş ve düşünceleriyle bir şahsiyet ve kimlik inşa ediyorsa, onların, tahkik etmedikleri, herkesin diline düşmüş, ne idüğü belirsiz haberler üzerine hüküm bina etmeleri yakışık almaz.” 

Özafşar, Diyanet’in Sünni gelenek dayatmacılığı yaptığı ve topluma devlet dini yerleştirme çabası içinde olduğu yönündeki suçlamalara da cevap verdi. “Diyanet İşleri Başkanlığı Sünnicilik yapamaz.” diyen Özafşar şöyle devam etti: “Ama Sünni otoriteyi de görmezden gelmez.  DİB kendinden hizmet bekleyenlere İslam dininin ana kaynakları çerçevesinde, Kitap-sünnet çerçevesinde ve bilgi metodolojisi çerçevesinde hizmet sunar. Devlet dini diye bir şeyi zaten devlet kabul etmiyor. Ne demek devlet dini? Devlet de milletin din de milletin. İlleti aldığınız zaman ne devlet kalır, ne din kalır.” 

Özafşar, Diyanet İşleri Başkanlığının her dönemde saygı gösterilen bir kurum olduğunu da hatırlattı. “Diyanet, milletin vicdanını temsil ediyor.” diyen Özafşar, şöyle konuştu: 

“Diyanet İşleri Başkanlığının bir Türkiye markası olarak uluslararası bir meşruiyeti ve itibarı vardır.  Kabul etmek lazım ki Türkiye’yi yönetenler her durumda Diyanet’in saygınlığını dikkate almıştır. Diyanet bir anlamda milletin vicdanını temsil ediyor. Milletin vicdanını temsil eden bir müesseseye eleştiri yönelttiğiniz zaman, milletin vicdanını kanatırsınız. Diyanet’in bugün hizmetleri yeterli değilse o zaman el birliğiyle bu hizmetleri geliştirelim. Diyanet’siz bir Müslüman toplumun başına neler gelebileceğini acı örnekleriyle bütün dünya görüyor.”