Sığınmacılara Destek Sürüyor

5 Ocak 2016 Salı

Çetin kış koşulları, ülkelerindeki iç savaşla mücadele eden suriyelileri daha da zor bir duruma sokuyor. Gerek yurtlarını müdafaa etmeye çalışan Bayır Bucak Türkmenleri, gerekse mülteci durumuna düşen suriyeliler kış mevsiminde de unutulmadı. Bazı yardımseverler, topladıkları malzemelerini tırlarla bölgeyeyolladılar, bununla da yetinmeyip suriyeli mültecileri evlerinde ziyaret ettiler.

Bayırbucak’a Tırlar Dolusu Yardım Gönderildi

Yağan kar ve şiddetli soğuklar iç savaşla mücadele eden suriyelilerin içinde bulundukları koşulları daha da zorlaştırdı. Türkiyeli yardımseverler de suriyeli kardeşleri için çeşitli kampanyalar başlattı. Bayırbucak türkmenleri için kırıkkale’de toplanan gıda ve ihtiyaç malzemelerini taşıyan tır yola çıktı.

Karabük'te de "gün birlik zamanı" ve "bebekler üşümesin" kampanyaları kapsamında toplanan yardımlar, Türkmendağı’na gönderildi. Hatay’da da Bayırbucak Türkmenlerine,içerisinde 8,5 ton un, 25 ton kömür, 20 bin gıda kolisi, 25 bin oyuncak, 21 bin su ve çok sayıda yatağın yer aldığı 20 tır dolusu yardım toplandı.

Mültecilerin Yaşadıkları Evler Ziyaret Edildi, Yakacak ve Gıda Götürüldü

Bursa’da kalan Türkmen aileler ise hayırsever vatandaşlardan gelen yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor. Kar altında tek göz odalı evlerinde yoksullukla mücadele eden ailelere erzak ve yakacak yardımı yapılıyor. Kar kalınığının 35 santimetreyi bulduğu Erzurum’da ise suriyeli ailelerin evleri tek tek dolaşıldı, ihtiyaç malzemeleri ulaştırıldı. 

“Dolabında Durmasın, Sokakları Isıtsın”

Üsküdar’da da askıda elbise uygulaması ile kış aylarında yoksulların yükü hafifletilmeye çalışılıyor. İHH ve Üsküdar Belediyesi "dolabında durmasın, sokakları ısıtsın" sloganıyla bir proje başlattı. İhtiyaç sahipleri, üsküdar meydanı'nda kistanda asılacak kışlık giysileri beğenip alabilecek, kampanya kış bitene kadar sürecek.