'Sizler Bizim Ülkemize Değil, Kalplerimize Hicret Ettiniz'

15 Nisan 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum programı için gittiği Hatay'da Suriyeli sığınmacıları da ziyaret etti. Başkan Görmez, Arapça olarak seslendiği Suriyelilere "Sizler bizim ülkemize değil, kalplerimize hicret ettiniz'' dedi.

 

 

 

 
Hatay’da misafir edilen Suriyeli sığınmacılar Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’i çiçekler ve sevinç gösterileriyle karşıladı. Başkan Görmez, yaklaşık 15 bin Suriyelinin kaldığı Altınözü Tekel Konaklama Tesisini ziyaret etti, ülkelerinden uzakta zor bir imtihandan geçen Müslümanlar için düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katıldı. Etkinlikte Kuran-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi; İstiklal Marşı ve kitap okuma yarışmalarında birinci olan öğrenciler ödüllendirildi. 
 
Diyanet İşleri BaşkanıGörmez, Suriyeli muhacirlere Arapça olarak seslendi, “Türkiye her zaman sizin yanınızda” mesajı verdi: “Türkiye ve Suriye halkı birdir. Sizlerin hizmetinizdeyiz. Sizler bizim ülkemize değil, kalplerimize hicret ettiniz. Suriyelilerle bir ümmet ve din kardeşiyiz. Bizlerin imanı, kitabı ve Rabbi birdir. Bizler din kardeşiyiz. Bunun yanında komşuyuz. Bu dünyanın tüm insanlar için bir imtihan olduğunu biliyoruz. Suriye halkının imtihanı daha zor. Sizler Allah'tan hayırlısını dileyin. İnşallah en yakın zamanda ülkenize sağ salim ve muzaffer olarak dönersiniz. Bizler, yaşayacağınız zafere kadar yanınızdayız.”
 
Suriyeli sığınmacılar kamplarında misafir ettikleri Başkan Görmez’e geleneksel yemeklerinden de ikram etti. 
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hatay’daki temasları kapsamında İl Müftülük hizmet binasının temel atma törenine de katıldı.