Terör Mağduru Camiler Onarılıyor

14 Nisan 2016 Perşembe

Teröristlerin büyük zarar verdiği cami ve mescitlerin onarılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cizre ve Silopi’de tahrip olan 57 caminin tamir ve tadilatının yapıldığını, bu iki noktadaki çalışmalar için 2 milyon lira harcama yapılacağını açıkladı. 

Doğu ve Güneydoğu’daki bazı kentlerde hendekler açan, barikatlar kuran, güvenlik güçlerine tuzaklar hazırlayan teröristler, ibadethanelere de saldırdı… tarihi camilerden, bu iç yaralayıcı görüntüler yansıdı.

Operasyonların tamamlandığı ilçelerdeki hasarlı camilerin yeniden ibadete açılması için ise diyanet devreye girdi. 

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı mütevelli heyeti başkanı Mehmet Görmez, PKK’lı teröristlerce tahrip edilen Şırnak’taki camilerin onarımlarının vakıf tarafından yapılacağını bildirdi.

Silopi ve Cizre’deki 57 Caminin Tadilat ve Tamirat İşlemlerine Başladık

Görmez: “Şimdi yaraları sarma zamanı kampanyası kapsamında, Cizre ve Silopi’de 57 caminin tadilat ve tamirat işlemlerine başladık. İdil ve diğer şehirlerde de operasyonlar bittikten sonra camilerle ilgili incelemelerimiz olacak. Bu iki şehrimizdeki camiler için 2 milyon lira harcama yapacağız. İnşallah kısa zamanda çalışmaları tamamlayarak, harap olmuş bu mabetleri tekrar ibadete açacağız.” 

Şimdiye Kadar, İhtiyaç Sahiplerine 155 Tır’lık Gıda ve Battaniye Yardımı Yapıldı

Şimdi yaraları sarma zamanı kampanyası kapsamında ayrıca, Bayırbucak Türkmenleri ile Suriyeli sığınmacılara, şehit yakınları ve terör mağdurlarına şimdiye kadar, 155 tırdan oluşan gıda ve battaniye yardımı ulaştırıldı. Görmez, ayrıca sınır bölgesinde ve Şırnak’ın Silopi ve Cizre, Mardin’in Artuklu, Dargeçit, Midyat ve Kızıltepe ilçelerinde günlük sıcak ekmek; Suriyeli mülteciler için kurulan “sıcak yemek noktaları”nda ise günde 5 bin kişiye yemek dağıtımı gerçekleştirildiğini söyledi.