Trump’ın 'Müslümanlar ABD'ye Alınmasın' Çağrısı

10 Aralık 2015 Perşembe

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerine hazırlanan cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump, müslümanların ülkeye alınmamasını istedi. Bu sözleri sonrası Trump yoğun tepkilerle karşı karşıya kaldı… Beyaz Saray’dan da tepki açıklaması geldi. Bu söylemler, Amerika’daki İslam karşıtı çirkin saldırıları da tetikledi. Philadelphia kentindeki bir caminin önüne domuz kafası atıldı.

Amerika’da gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde cumhuriyetçi parti’nin başkan aday adaylarından Donald Trump, müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Trump, seçim vaatlerini sıraladığı son açıklamasında müslümanların ülkeye alınmamasını istedi. Trump, kamuoyu araştırmalarının "müslümanların önemli bir kısmının amerikalılara karşı nefret beslediğini" ortaya koyduğunu iddia etti… "amerikalı temsilciler neler olup bittiğini çözene kadar müslümanlar için kapıların tamamen kapatılması" çağrısında bulundu. 

Cumhuriyetçi Aday Adayının Bu Açıklaması ABD’de Büyük Tepkiye Yol Açtı 

Trump’ın bu açıklamalarına Amerika’da, müslüman liderler başta olmak üzere birçok siyaset adamı ve bürokrat tepki gösterdi. Trump’a Beyaz Saray da tepkisiz kalmadı… Sözcü Josh Earnest, Trump’ın 'müslümanların ABD'ye alınmasının yasaklanması' yönündeki talebini, kendisini başkan olarak görev almaktan men edecek bir söz' olarak nitelendirdi.

Trump’a tepki gösterenler yalnızca amerikalılar değil… İngiltere başbakanı David Cameron, müslümanlara yönelik bu sözlerin "bölücü, sorunların çözümüne yardımcı olmaktan uzak ve düpedüz yanlış" olduğunu ifade etti. 

Birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği sözcüsü melissa fleming ise, cumhuriyetçi aday adayının kullandığı söylemin endişe verici olduğunu söyledi; "Seçim kampanyasında kullanılan retoriğin ABD'ye yerleştirilecek savaş mağduru sığınmacılara yönelik son derece önemli bir programı tehlikeye sokacağından endişe duyuyoruz" 

Philadelphia’da Bir Caminin Önüne Domuz Kafası Atıldı

Bu arada, Amerika’nın Philadelphia kentindeki El Aksa caminin önüne kanlı bir domuz kafası atıldı. Çirkin saldırı güvenlik kamerasına da yansıdı. Olayın ardından Philadelphia polisi ve FBI olayla ilgili soruşturma başlattı. Amerikan-İslam ilişkileri konseyi’nden bir yönetici, bu tür saldırıların Trump gibi siyasetçilerin son dönemde dile getirdikleri müslüman karşıtı söylemlerle bağlantılı olabileceğini savundu.