Türkiye-Yunanistan Sınırında Anlamlı Buluşma

19 Nisan 2016 Salı

Binlerce batı trakya müslümanı, 2016 kutlu doğum haftasının “gelin birlik olalım” çağrısına yanıt verdi, Yunanistan sınırında, İpsala'da düzenlenen kutlu doğum programında bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı programda yedi farklı ülkeden müslümanlar peygamber sevgisinde buluştu. 

Peygamber sevgisi sınır tanımadı. Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Romanya ve Balkanlar'ın her bir köşesinden gelen müslümanlar, Türkiye Yunanistan sınır kapısı olan Edirne’nin İpsala ilçesinde buluştu.

“Müminler Kardeştir” diyerek toplanan binlerce kişi, farklı dilleri konuşsa da aynı aşkla kutlu doğum etkinliğinde bir araya geldi. Balkan ülkelerinden gelen müftülerin selamlama konuşmaları ile başlayan program  ilahiler, sinevizyon gösterileri, imam hatip lisesi öğrencilerinden naat dinletileri ile  devam etti. Bu anlamlı programda ev sahibi ise diyanet işleri başkanı mehmet görmez’di.

Kutlu haftanın vahdet ve tehvid temasına yakışır bir şekilde gerçekleşen buluşmada başkan Görmez, peygamber efendimizin, son dönemde ümmetin sıklıkla ihtiyaç duyduğu bir başka özelliğine daha işaret etti; "bugün insanlık vicdanını ve merhametini kaybediyor. Bütün insanlığın sevgili peygamberimizin insanlığa getirdiği merhamete ihtiyacı var. O merhameti yeryüzüne yayacak olan ona ümmet olan sizlersiniz." 

Görmez, balkan coğrafyasından gelen müslümanlara bir de çağrıda bulundu; "Cinayet şebekeleri terör din adına işlenen cinayetler... Hepinizden istirham ediyorum balkanlarda yaşayan bütün kardeşlerime sesleniyorum bilhassa son on yıllarda islam coğrafyasında ortaya çıkan bu yanlış düşünceleri sakın kendi ülkelerinize kendi çocuklarınıza taşımayın. Bunun yolu onları dinimiz kitabımız peygamberimiz konusunda daima doğru bilgilendirmeden geçmektedir. Bu konuda burada oturan bütün hocalarımıza büyük görev düşüyor." 

Gümülcine doğumlu olan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da sınırları aşan ümmet birlikteliğine vurgu yaptı; "balkanların farklı farklı bölgelerinden filistininden ve türkiye coğrafyasının farklı bölgelerinden insanlar peygamber aşkına islami değerler aşkına burada buluşabiliyorlarsa biz birlikte hiç tereddütünüz olmasın ki çok şeyleri başarabilitriz. Biz iyilikte ve güzellikte birlik ve beraberlik içinde olalım"