Üniversitede Kutlu Doğum Coşkusu

24 Nisan 2015 Cuma

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Özafşar üniversite öğrencilerine Peygamber Efendimizin birlikte yaşama ahlakını anlattı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde gerçekleştirilen konferansta gençlere seslenen Özafşar, Hz. Muhammed’in yalnızca bir inanç sistemi getirmediğini, bir toplumsal yaşama ahlakı geliştirdiğini söyledi.

 

 

 

Kutlu Doğum Haftası sona erdi ancak Peygamber Efendimizin (SAS) anıldığı, ahlakının anlatıldığı program ve etkinlikler sürüyor. Bu kapsamda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerince gerçekleştirilen programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar konuk oldu. Konuşmasında Hz. Peygamberin insanlığa sunduğu örnekliğe dikkat çeken Özafşar şöyle konuştu:

“Bu toplantılar içerisinde en önemlisi, en dikkat çekeni, en anlamlısı üniversitelerde, bilimin mabetlerinde Resulullah Efendimizi anmaktır, anlamaya çalışmaktır. Çünkü sevgili Peygamberimiz insanlık tarihinde bir akıl çağrısı olarak ortaya çıkmış, bir hukuk anlayışı getirmiş, bir toplum düzeni kurmuş ve aynı zamanda bütün insanlığa merhamet olarak gelmiştir. Hz. Peygamber bir düzen kurucu olarak gelmiştir. Bir hukuk peygamberi, bir ahlak peygamberidir. O sadece bir mistik sistem getirmemiştir. Sadece bir inançlar manzumesi getirmemiştir. O bir insan inşa etmiş ve bir toplum kurmuştur. Cahiliye dediği hukuksuz yapıyı hukuki bir statüye kavuşturmuştur. O bakımdan insanlık tarihini en derinden etkileyen figür olmuştur. İnsanlık tarihinde bilim çığırını o açmıştır.”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mehmet Emin Özafşar Kutlu Doğum Haftasına yönelik eleştirilere ve takvim tartışmalarına da değindive tartışmalar sırasında dile getirilen argümanların “Son derece yanlış ve sağlıksız” olduğunu söyledi.