Yaz Kursları Başladı

23 Haziran 2015 Salı

Çocukları yaz tatilinde Kur’an-ı Kerim’le buluşturan yaz kurslarında 2015 dönemi başladı. Farklı yaş gruplarından öğrencilere dini eğitim ve sosyal faaliyetlerin de sunulduğu kursların açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, topluma verdikleri en önemli hizmetin bu kurslar olduğunu söyledi. Açılış töreninde minikler de birbirinden renkli gösteriler sundu. 

 
TRT Diyanet TV’nin canlı yayınıyla da milyonlara ulaşan açılış töreninde çocuklar Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans salonunu cıvıltılarıyla doldurdu. Bu yıl “Kur’an Ayında Kur'an'la Buluşalım" temasının işleneceği kursların açılış töreni birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu.
 
Program, Kur’an kursları arası Türkiye güzel Kur’an okuma birincisi Ahmet Can Yıldız’ın tilavetiyle başladı. Çocukların sevincine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de ortak oldu. Başkan Görmez, Kur’an ayı Ramazana denk gelen kurslarda çocukların yüce kitapla buluşacak olmasının önemine dikkat çekti: “Her gencin mutlaka Allah’ın kitabıyla tanışması gerekiyor. Bugün 16 milyon çocuğumuz var biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hepsine talibiz. Kitabı öğrensin, yaşasın…”
 
Başkan Görmez’in, 9 haftalık üç dönem halinde devam edecek kurslara çocuklarını gönderecek olan anne babalardan da bir isteği vardı: “Anne babaların evlatlarına bırakacağı en güzel miras güzel ahlaktır. Hepinizden iki şey istiyorum: Biri, lütfen çocuklarınızı Kur’an’dan mahrum bırakmayın. İkincisi, camilerde yaptığımız çalışmalara lütfen katkıda bulunun.” 
 
Konuşmaların ardından sahneye minikler sahneye çıktı.  Şiirler, ilahiler okundu, görme engelli hafız Yusuf Yavuz Kur’an okudu. Peygamberler tarihi ve mehteran gösterisi de büyük ilgi gördü.