'Yemeni' Ayakkabıları

19 Ekim 2017 Perşembe

Orta Anadolu'da yemeni deyince, kadınların başını bağladığı bir örtü gelir akla ama, aynı isim Güneydoğuda, farklı geleneksel bir ürün için kullanılıyor. Yemeni ayakkabılarını; biri 4 kuşak yemenici, diğeri 83 yıllık emektar iki ustanın gözüyle tanımaya çalışacağız haberimizde. 

“Yemeni” Ayakkabıları…

Anadolu'nun birçok kentinde ismi değişiyor ama,  anayurdunda yemeni olarak biliniyor bu ayakkabılar. Güneydoğu Anadolu'nun giyim kültürününün önemli bir parçası olan yemeni, ayak sağlığını koruması açısından tercih ediliyor. Gaziantepli 4'üncü kuşak yemenici Mehmet Orhan Çakıroğlu’nun ailesi yaklaşık 120 yıldır bu ayakkabıları üretiyor. Son yıllarda tarihi dizilerin de etkisiyle yemenilere olan ilgi artmış. Renk renk, model model yemeniler üretilmiş.

Fiyatı 30 ila 150 lira arasında değişen yemeninin tercihi, son yıllar da çocuklara kadar inmiş. Kimileri ev terliği yapıyor, kimileri dışarı ayakkabısı. İkisini birden kullanan bile var…

Yemeniler Sağlık Açısından ve Uygun Fiyat Nedeniyle Halen Tercih Ediliyor

Şanlıurfalı Ahmed Amca da bir yemeni ustası. 5 yaşındayken başladığı mesleğinde 88 yıllık yaşına rağmen halen çalışıyor. Birbirinden şık ve sağlıklı yemeniler  yapıyor. Ayakkabiların, vücutlarında aşırı elektrik olan ve ayak sağlığı açısından daha dikkatli olmaları gereken şeker hastalarına iyi geldiğini söylüyor Ahmet amca. 40-50 yıl önce yoğun olarak kullanılan yemenilerin, artık pek üretiminin yapılmadığını belirtiyor, biraz sitem ve biraz özlemle...

Tarihi Kapalı Çarşı'daki Eskici Pazarı'nda 5 metrekarelik minik bir dükkanı bulunan Ahmet amca, el emeği göz nuru olan yemenilerini özenle ve titizlikle imal ediyor.. Genellikle de sipariş usulü çalışıyor. Derdim para kazanmak değil, zaman geçirmek diyor.