Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı Sona Erdi

3 Ağustos 2015 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt dışında yürütülen din hizmetleri, 4 gün süren bir konferansta enine boyuna ele alındı. Diyanet’in üst düzey yetkilileriyle 45 ülkeden gelen temsilcileri bir araya getiren konferansta, dini eğitim ve iletişim alanındaki sorunlar analiz edildi, çözüm önerileri değerlendirildi. 

 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Sakarya’nın Sapanca ilçesinde gerçekleştirilen dördüncü “Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı” tamamlandı. 
 
Konferansta dört gün boyunca yurtdışı din hizmetlerinde yeni iletişim imkânları ve eğitim paradigmaları ele alındı. Diyanet İşleri Başkanlığını 45 ülkede temsil eden din görevlilerinin katılımıyla çeşitli paneller, çalıştaylar, sunum ve oturumlar düzenlendi. 
 
“Yeni Türkiye Vizyonunda Uluslararası Faaliyetler Ve Yeni İletişim İmkanları” başlıklı ilk oturumun başkanlığını, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. 
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar’ın başkanlığındaki oturumda “Yaygın Din Eğitiminde Yeni Gelişmeler Ve Yeni İmkanlar”; Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın yönettiği oturumda ise “Proje Temelli Vizyon Arayışları Farklı Ülke Tecrübeleri” başlıkları ele alındı.
 
4 günlük hummalı çalışmanın ardından bir değerlendirme oturumu düzenlendi. 
 
Konferansın kapanışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, barış dininin mesajını yanlış yorumlayarak bir terör gerekçesi haline getiren örgütleri gündeme getirdi; yaşananlarda eğitim eksikliğinin oynadığı role dikkat çekti.