‘Burhan İşliyen İle Hacı Bayram Kürsüsünden’de ‘Cennete Yaklaştıracak Bir Hayat Yaşamak’ konu başlığı ele alındı.

27 Kasım 2020 Cuma
‘Burhan İşliyen İle Hacı Bayram Kürsüsünden’de ‘Cennete Yaklaştıracak Bir Hayat Yaşamak’ konu başlığı ele alındı.

‘Burhan İşliyen İle Hacı Bayram Kürsüsünden’de ‘Cennete Yaklaştıracak Bir Hayat Yaşamak’ konu başlığı ele alındı.

Diyanet TV’de haftalık olarak ekranlara gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’in Hacı Bayram Veli Camii Kürsüsü’nden vaaz ettiği program “Burhan İşliyen İle Hacı Bayram Kürsüsünden” de bu hafta “Cennete Yaklaştıracak Bir Hayat Yaşamak” konu başlığı ele alındı.

Kur'ân ve sünnetten hareket ederek insan ilişkilerinin, yaşam tarzlarının, hayat prensiplerinin ve sorumlulukların anlatıldığı "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında aile içi sorumluluklardan inanç esaslarına kadar birçok konu izleyiciye aktarılıyor. 

Programda, bu hafta “Cennete Yaklaştıracak Bir Hayat Yaşamak” konu başlığı ele alındı. 

“Yaptığımız ameller, söylediğimiz sözler netice itibarıyla bizi ya cennete yaklaştıran amellerdir ya cehenneme yaklaştıran amellerdir.” diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, sözlerine şöyle devam etti:

“Yaptığımız ameller, söylediğimiz sözler netice itibarıyla bizi ya cennete yaklaştıran amellerdir ya cehenneme yaklaştıran amellerdir. Herkes konuşurken, sözünün, işinin lokmasını yerken, yediği lokmanın kendisini cennete mi cehenneme mi yaklaştırdığını hesap ederek lokmasını yemeye devam edecek. Lokmanı yerken kul hakkını götürürsen kursağından aşağıya, kamunun devletin hakkını götürürsen kursağından aşağıya, faizi götürürsen kursağından aşağıya, aldatarak kazandığını götürürsen kursağından aşağıya Allah'ın haram kıldıklarını götürürsen kursağından aşağıya yediğin seni işte cehenneme yaklaştırıyor, demektir. Helalinden az olsun helal olsun temiz olsun diye helalinden kazanırsan tertemiz ve kazandığın lokmayı da yerken güçlü kuvvetli olayım Rabbime daha çok hizmet edeyim daha iyi kulluk yapayım. Sağlıklı olayım, Rabbime sıhhat içerisinde daha iyi bir kul olayım, daha güzel bir kul olayım diye yersen yediğin her lokma seni cennete yaklaştırır. Dolayısıyla insanın davranışlarını cennete mi yaklaştırıyor yoksa cehennememi yaklaştırıyor şeklindeki açıdan da ele almak gerekiyor.”   

"Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" her Çarşamba saat 14.00’te Diyanet TV’de…