‘Gençlerle Dinden Konuşalım’ da Bu Hafta Din Psikolojisi Konuşuldu

31 Ekim 2019 Perşembe
‘Gençlerle Dinden Konuşalım’ da Bu Hafta Din Psikolojisi Konuşuldu

‘Gençlerle Dinden Konuşalım’ da Bu Hafta Din Psikolojisi Konuşuldu

Gençlere yönelik yayın politikasıyla öne çıkan Diyanet TV’de, ‘Gençlerle Dinden Konuşalım’ın bu haftaki konuğu din psikolojisi alanında uzman bir isim olan Prof. Dr. Ali Ayten oldu. Gençlerin merak ettikleri sorulara yanıt bulduğu programda, anne babanın bireylerin inançlarındaki rolleri konuşuldu. 

Dinin, insan hayatındaki öğrenilme sürecine değinen Ali Ayten, bu süreçte ailenin etkin bir rol oynadığını vurguladı. Çocuğun ilk öğrendiklerinin şefkat ve merhamet olduğuna dikkat çeken Ayten ‘Din çoğunlukla duygular üzerinden öğrenilir. Daha sonra insanlar bunu rasyonelleştirir. Dini içselleştirme sürecinde, inançlı ailelerdeki kişiler, ebeveynleriyle kurdukları olumlu ilişkilerle birlikte din ile aralarında duygusal manada güçlü bağlantılar kurarlar. Kuvvetli aile bağlarıyla yaşayan ailelerdeki çocukların, zihin ve gönül dünyasındaki duygusal gelişimi ve inanca ait kimliği olumlu yönde şekillenir.’ dedi. 

Programda, din psikolojisinin yanı sıra kimlik kazanma süreci, bireyin kendi içerisindeki çatışması, dini değerlerin ve ilkelerin benimsenme süreci de ele alındı.

‘Peygamber Efendimiz ve Ashabın Örnekliği’ konusunun gençlerle birlikte konuşulacağı yeni bölümde, İslam Tarihi alanında uzman bir isim olan Prof. Dr. Adem Apak konuk olacak. 

‘Gençlerle Dinden Konuşalım’ İsmail Kılıçarslan’ın sunumuyla her Cumartesi 21.00’de Diyanet TV’de.