‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi Konuşuldu

10 Ekim 2019 Perşembe
‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi Konuşuldu

‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi Konuşuldu

Diyanet TV’nin iddialı yapımlarından ‘Medya ve Din’ in bu haftaki bölümünde ‘Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi’ konuşuldu. Güncele ilişkin konuların değerlendirildiği ‘Medya ve Din’ de çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki etkisi, medya okuryazarlığının önemi, medyanın çocuklar üzerindeki etkisi kapsamlı olarak ele alındı. İlahiyatçı sosyolog Erol Erdoğan’ın konuk olduğu programda, medya bir din eğitimi aracı olarak kullanılabilir mi ? Dergiler, televizyon dizileri, çizgi filmler, çocukların din algısını nasıl şekillendiriyor ? Dijital medyada yayınlanan videolar çocukları nasıl etkiliyor? Sorularına cevap arandı. 

Programda, çocuklarımızı medyanın olumsuz etkilerinden korumak için yapılması gerekenler konuşuldu. Medya okuryazarlığı eğitiminin küçük yaşlarda alınması gerekliliğinin önemine dikkat çekilen programda bu konuda ailelerin üzerine düşen sorumluluklar anlatıldı. Medya okuryazarlığının çocuklara okul öncesi yaşlarda öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Erol Erdoğan, bu eğitimin medyada oluşturulmaya çalışılan olumsuz din algısının önüne geçeceğini belirterek ‘Hem ailelerin hem çocuklarının şu farkındalığa sahip olması lazım, bir haber mi izliyorum ya da bir sinema filmi mi bir dizi mi izliyorum ya da bir oyun mu oynuyorum. Şu farkındalığı da sağlamamız lazım, izlediğimiz filmin nerede çekildiği, kimin yazdığı ve amacının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Medya okuryazarlığını bilmek ne yediğimizi bilmek kadar önemlidir. Eğer izlediğiniz bir filmi bir haberi ne olduğunu adının ne olduğunu ne zaman yapıldığını içindeki niyetlerin ne olabileceğini görmek gerekir. Niyet kelimesiyle  illaki kötü niyet değil muhteviyata hakim olmaktan bahsediyorum. Medya okuryazarlığı bu açıdan çok önemlidir.’ dedi.

Modern aile yapısında anne ve babaların ebeveynlik görevlerini medyaya ve eğitim kurumlarına devrettiğini belirten Erol Erdoğan, bunun doğru olmadığını ifade ederek ‘Ebeveynler görevlerini iki kuruma devrediyor bunlardan biri okul biri de medya, anne ve baba, çocuğunu okula gönderdiği zaman öğretmenin ona her şeyi öğretmesini istiyor. Temizlik, yemek kültürü gibi daha birçok şeyi de öğretmesini istiyor. Bu kötü bir şey annelik babalık devredilemez. Annelik ve babalığımızı bir öğretmene hele de bir medya kuruluşuna devrediyorsak o çocuk bizim çocuğumuz değil artık. Çocuk ya medyanın çocuğu ya da okulun büyüttüğü bir çocuk oluyor. Dolayısıyla ailenin kendi görevini sürdürmesi lazım, annelik ve babalık görevimizi medyaya devretmeden medyanın nimetlerinden faydalanmamız gerekiyor.’ dedi 

Programda, çizgi filmler ve oyunların gelecek nesillerin davranış tutum ve kültürlerine olan etkisi, çocuk dergiciliğinin devam etmesinin önemi, din eğitiminde medya okuryazarlığı,  bu konuda aileye düşen görevler gibi konular da ele alındı.

Mustafa Çuhadar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Medya ve Din’ her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de.