“Manidar Kelimeler”de “Yol” kelimesinin anlamı ele alındı…

26 Kasım 2020 Perşembe
 “Manidar Kelimeler”de “Yol” kelimesinin anlamı ele alındı…

 “Manidar Kelimeler”de “Yol” kelimesinin anlamı ele alındı…

Diyanet TV’de yayınlanan ve zihin ve kültür dünyamızda yer bulan kelimelerin anlamlarının izleyiciye aktarıldığı “Manidar Kelimeler” belgeselinde bu hafta “Yol” kelimesinin anlamı izleyiciye aktarıldı.

Programa konuk olan Prof. Dr. Ekrem Demirli “Yol” kelimesini şu sözlerle izleyiciye aktardı:

“Bütün hayatı, bütün var oluşu bir yol ve hayatımızı ise bir yolculuk şeklinde anlatmamız mümkün. Hayat böyle yol ve yol kavramları üzerine kurulu olunca Peygamber Efendimiz dünya içerisindeki hayatımızı bir yolcunun bir seferden başka bir sefere daha doğrusu bir menzilden başka bir menzile gitmesi şeklinde tanımlamış “Tûbâ lil ğuraba” yani o yolculara, gariplere, yolculuk gurbeti çekenlere ne mutlu demiş. Hayatı böyle mütalaa edenlere acımamış. Onlara ne mutlu diyerek aslında bize dünya hayatının anlamını, dünya hayatının maksadını varoluş gayemizi anlatmıştır. Şimdi dünyayı bir yol, hayatımızı bir yolculuk haline getiren ise Allah’tan gelip Allah’a dönme inancımızdır.”

Tasavvuftan inanç dünyamıza kültürümüzden edebiyata kadar her bölümde düşün dünyamızda önemli bir yere ve manaya sahip kelimelerin ele alındığı “Manidar Kelimeler” her Pazartesi saat 21.45’te Diyanet TV’de…