Yükleniyor
Bereket Vakti
Bereket Vakti
Her Gün
02:30
İftarı Beklerken
İftarı Beklerken
Her Gün
18:30
Diyanet’e Soralım
Diyanet’e Soralım
Hafta İçi
21:30
Yeni Güne Merhaba
Yeni Güne Merhaba
Kültür
Hafta İçi Her Gün
10:00
Mutlugiller
Mutlugiller
Her Gün
18:20
Eymen ile Karagöz
Eymen ile Karagöz
Hafta İçi
17:30
Dini Eğitim Vakti
Dini Eğitim Vakti
Eğitim
Hafta İçi Her Gün
11:30
Fatih Savaş ile Ramazan Sofrası
Fatih Savaş ile Ramazan Sofrası
Hafta İçi Her Gün
19:50
İftara Hazırlık
İftara Hazırlık
Hafta Sonu
17:30
Diyanet Gündemi
Diyanet Gündemi
Kültür
Cuma
23:00
Kalbin Kararı
Kalbin Kararı
Kültür
Her Gün
22:30
Neşeli Dostlar Sokağı
Neşeli Dostlar Sokağı
Çocuk
Hafta İçi Her Gün
17:00
Mukabele
Mukabele
Her Gün
15:00
Ramazan Sohbetleri
Ramazan Sohbetleri
Her Gün
21:00
FREKANSLAR

Türksat 4A Kapsama: Batı, Frekans:11.958 MHz, Polarizasyon: Dikey (V), Sembol Oranı: 27.500, FEC: 5/6 Digiturk: Kanal 68 Tivibu: Kanal 49 Teledünya: Kanal 43 D-Smart: Kanal 104 

Ramazan'da Sıkça Sorulan Sorular

Astım Hastalarının Kullandığı Astım İlacı ve Sprey Orucu Bozar Mı?

Astım Hastalarının Kullandığı Astım İlacı ve Sprey Orucu Bozar Mı?Soru: Astım hastalarının kullandığı astım ilacı ve sprey orucu bozar mı? Cevap: Nefes açıcı sprey kullanmak zorunda kalan astım hastası oruç tutmayabilir. Daha sonra iyileşince tutamadığı günleri kaza eder. İyileşme ümidi kalmamışsa, o takdirde tutamadığı günler sayısınca fidye verir. Bir fidye, Ramazan’da bir kişi için verilen bir fitre miktarıdır. Ancak, nefes darlığı dışında oruç tutmaya engel başka sağlık problemi bulunmayan astım hastaları, soluk almayı rahatlatacak özel spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Ağza püskürtülen bu ilaçlar orucu bozmaz. Çünkü bu spreyden bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarları tarafından emilip yok olmaktadır. Bundan geriye kalan miktarın tükürükle mideye ulaştığı konusunda ise, kesin bir bilgi yoktur. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Oruçlunun, abdest alırken ağzına aldığı sudan kalan miktarın mideye ulaşması hâlinde orucun bozulmayacağı konusunda hadis-i şerifler vardır (Dârimî, es-Sünen, Savm, 16). Bu konuda icma oluşmuştur. Ayrıca, misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmazdır. Hz. Peygamberin (s.a.s.) oruçlu olarak misvak kullandığı, sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 27; Tirmizî, Savm, 29). Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz.” kaidesi gereğince, mideye bir şeyin ulaşıp ulaşmadığı konusundaki şüphe ile de oruç bozulmaz. Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç, orucu bozmaz.

PROGRAMLAR

DİYANET HABER

"Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında “Şifa Ayı Ramazan” konu başlığı ele alındı.16.04.2021
Diyanet TV'de ekranlara gelen "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" programında bu hafta Diyanet İşleri Başkanlığının bu yıl ramazan ayı teması olarak belirlediği "Şifa Ayı Ramazan" konu başlığı ele alındı.
"Diyanet'e Soralım"da ramazan ayına dair sorular cevaplanıyor... 16.04.2021
Diyanet TV'nin ilgiyle izlenen programlarından "Diyanet'e Soralım"da ramazan ayına dair sorular cevaplanıyor.
Mukabele programına, izleyiciden yoğun ilgi...15.04.2021
Diyanet TV, her ramazan olduğu gibi bu ramazanda da mukabele geleneğini sürdürüyor. Hz. Peygamber’den bu yana devam eden mukabele geleneğini bu ramazan Ayasofya-i Kebir Camiinden ekranlara getiriyor.
Diyanet TV’den Ramazan Ayına Özel çocuk programları... 15.04.2021
Diyanet TV, alınan yeni tedbirler kapsamında vakitlerinin çoğunu evde geçirecek çocuklar için ramazan ayında da birbirinden özel programlar hazırladı.
“İftarı Beklerken” ilk bölümüyle ekranlara geldi…14.04.2021
Diyanet TV’de ekranlara gelen “İftarı Beklerken” programının ilk bölümünde “Mağfiret ve Bereket Ayı Ramazan” konu başlığı ele alındı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı “İyilik Vakti”ne konuk oldu…14.04.2021
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet TV'de ekranlara gelen "İyilik Vakti" programına katıldı.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ilk sahurda Diyanet TV’ye konuk oldu13.04.2021
Ramazan ayının ilk sahurunda Diyanet TV’ye konuk olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak çok güzel bir çalışma yaptık. 5 ciltlik konulu tefsir hazırladık. Diyanet yayınları olarak “Konulu Kur'an Tefsiri” başlığı ile yayınlayacağız.” dedi
Diyanet Haber