Bir Açık Hava Hapishanesi: Filistin

7 Ocak 2016 Perşembe

İsrail baskı ve zulmünü sadece Filistin topraklarıyla sınırlandırmıyor, Dünya kamuoyunu da bu yönde olumsuz şekilde yönlendiriyor. Görevinden ayrılan, Birleşmiş Milletler’in Filistin özel raportörü, istifa gerekçesinin Filistin’deki zulmü doğru belgelememesi için İsrail’den aldığı tehditler olduğunu ifade etti. Amerika’nın kaliforniya eyaletinde de İsrail karşıtı eylemlerin yasaklanması istendi.

Naaşları Günler Sonra Ailelerine Teslim Edilen Filistinliler Toprağa Verildi

İsrail Filistin’e sadece bomba yağdırıp, gösterilerde müslümanların üzerine gerçek mermi yağdırmakla kalmıyor; psikolojik baskılar ve insan hakkı ihlalleriyle de Filistin’i bir açık hava hapishanesine çeviriyor. Batı şeria’da geçtiğimiz gün 16 ve 19 yaşlarındaki iki genç, İsrail askerini bıçaklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla öldürüldü. Filistinli müslüman gençler Kudüs’ün Kafir beldesinde toprağa verildi.Daha önce İsrail’in alıkoyduğu 23 Filistinlinin naaşı da günler sonra ailelerine teslim edildi. İsrail tarafından öldürülen 17 Filistinlinin cenazesi tekbirler eşliğinde defnedildi. 

Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü “Tehdit Aldım” Diyerek İstifa Etti

Filistin’e yönelik dikkat çekici bir haber de Birleşmiş Milletler'den geldi… kuruluşun Filistin İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono, "Gazabını göze almadan İsrail hakkında dürüst rapor yazamazsınız" diyerek istifa etti.

Eski Özel Raportör Prof. Dr. Richard Falk da yaptığı açıklamada bu istifaya şaşırmadığını ifade etti ve “Filistin halkının her gün karşı karşıya olduğu acı gerçekleri tüm dünyaya anlatabilirsiniz ancak, bunu yaparken ultra siyonist kuruluşların karalama kampanyalarını ve itibar suikastlerini beklemelisiniz”  yorumunda bulundu.

ABD’de İsrail Karşıtı Protesto Eylemleri Yasaklanıyor

ABD'de ise 5 eyaletin ardından Kaliforniya Eyalet Meclisi'ne de İsrail karşıtı eylemleri ve boykotları önlemek amacıyla bir karar tasarısı sunuldu.Kaliforniya'da, "boykot, tecrit ve yaptırımlar" kelimelerinin ingilizce baş harfleri BDS altında örgütlenen insan hakları savunucuları, Filistin’e destek eylemleri düzenliyor; İsrail'in şiddet politikalarını destekleyen kuruluşları boykot ediyor. Tasarı yasalaşırsa BDS’nin ve diğer insan hakları örgütlerinin İsrail’i protesto etmeleri yasaklanacak.