Bir Direniş Kahramanı… (Ayşe Masluhi)

2 Nisan 2019 Salı

Filistin davasında tek başına bir direniş gösteren yaşayan Ayşe Masluhi... Kudüs’ün en gözde yerinde bir bina. Ağlama duvarının hemen dibinde yıllara meydan okuyan bir Müslüman apartmanı. Apartmanın penceresinde özlemle Mescid-i Aksa’ya bakan bir çift göz. Kedere, acıya, sıkıntıya dayanan ama asla davasından ödün vermeyen bir yürek.

Filistinli Ayşe Masluhi 25 metrekarelik eviyle İsrail işgaline direniyor

Ayşe Masluhi, Kudüs’ün yahudi yerleşimi olan Megaribe mahallesi’nde yaşıyor. Çevresini saran yahudi yerleşimcilere, evinin girişinde kurulan barikatlara, 7/24 izlenen kameralara rağmen gururla ve inançla direniyor, işgalcilere. yalnızca 25 metrekarelik minicik evi, aslında o kadar büyük bir mesaj veriyorki, Filistin direnişi adına… 

Yahudi yerleşimcilerin ısrarlarına ve yüksek fiyatlar teklif etmelerine rağmen satmıyor evini, onlara. Direnişi ve asaletiyle bütün Müslümanlara örnek olan Ayşe teyze, Karun’un hazinelerini de verseler evimi satmayacagım diyor. Ve Türkiye’den, müslümanlardan tek bir şey istiyor: Filistin’i yalnız bırakmayın!

Türkiye Diyanet Vakfı’nın iyilik elçilerinden biri olarak seçildi Filistinli Ayşe Masluhi. Mescid-i Aksa'ya ve Burak Duvarı'na bakan evini satmayarak hem İsrail’in zulmüne dikkat çekti, hem de Filistin davasının kutsallığına. İyilik adına yaptığı şeyse, tüm bu zulme, işkenceye ve işgale karşı onurlu direnişini, sağduyu ve soğukkanlılığını “umut ve barış” adına, korumaktı;

"Bizler, sizlerin desteklerine gerçekten Kudüs'te ihtiyaç duymaktayız. Çünkü Kudüs'ün kimliği değiştirilmeye çalışılıyor. Kudüs, yahudileştirilmek isteniyor ama sizin desteğiniz, duruşunuz ve bizim oradaki sabrımız ve duruşumuzla buna izin vermeyeceğiz.”