“Bir Fidan Bir İnsan” da Hz. Peygamber’in örnekliğinde doğaya saygı konuşuldu…

16 Ekim 2020 Cuma
“Bir Fidan Bir İnsan” da Hz. Peygamber’in örnekliğinde doğaya saygı konuşuldu…

“Bir Fidan Bir İnsan” da Hz. Peygamber’in örnekliğinde doğaya saygı konuşuldu…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Bir Fidan Bir İnsan” programına bu hafta, doğaya olan sevgisini türkülerinde de dile getiren ünlü sanatçı Esat Kabaklı konuk oldu. Her hafta bir fidanın daha toprakla buluştuğu ve doğanın önemine dikkat çekilen “Bir Fidan Bir İnsan” ın fidanını bu hafta Esat Kabaklı dikti.

Alanında uzman konuklarla doğanın önemine Kur’an ve Hadis ışığında dikkat çekilen programa konuk olan Doç. Dr. Osman Oruçhan ise Hz. Peygamber’in doğaya olan hassasiyetini ve doğayı korumak, güzelleştirmek adına yaptıklarını anlattı. 

Peygamber Efendimiz’in çevreye ilişkin tavsiyelerinin ve uygulamalarını da ele alan Oruçhan, Hz. Peygamber’in doğaya verdiği önemi şu sözlerle ifade etti:

“Peygamberimiz, hayatının her alanında doğal çevreyle ilişkiler kurmuştur. Kimisinde, doğaya karşı kötü niyetli insanları engelleyebilmek için onlara cezalar koymuştur. Peygamberimiz ahlakın önderi ve lideridir. Peygamberimiz aslında, ahlakın öğreticisidir. Hayatı tüm yönleriyle kuşatan bir ahlakın öğreticisi ve bunun örneğidir. Öncelikle kendisi yaşamış ve çevresindeki insanlara bu ahlâki öğretileri uygulatarak özümsetmiştir. Bu kapsamda doğal çevreye bakışı ön plana çıkarılacak olursa; Peygamberimiz, bitkilere, hayvanlara ve hatta cansızlara kadar sevgisi vardır. “Uhud bizi sever, biz de Uhud’u” sözü bir dağa olan sevginin tezahürüdür.” 

Hz. Peygamber’in doğaya verdiği önemi, bir örnek olarak da gösterdiğini ifade eden Oruçhan, şöyle devam etti:

“Öte yandan Peygamberimizin bitkilere karşı olan tutumu söz konusu olabiliyor. Mesela ağaç dikmeyi kendisi tavsiye ettiği gibi bizzat ön ayak olduğu vakalar var. Kendisinin bizzat fidan alıp, halkının önüne geçerek o fidanı toprakla buluşturduğu yerler vardır.”

“Bir Fidan Bir İnsan” her Pazar saat 17.00’de Diyanet TV’de…