'Bir Fidan Bir İnsan'da bu hafta doğaya saygı ele alındı…

17 Kasım 2020 Salı
'Bir Fidan Bir İnsan'da bu hafta doğaya saygı ele alındı…

"Bir Fidan Bir İnsan"da bu hafta doğaya saygı ele alındı…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Bir Fidan Bir İnsan"da bu hafta doğaya saygı ele alındı. Prof. Dr. Mehmet Türkeri ve Orhan Hakalmaz'ın konuk olduğu programda, doğaya karşı insanların tutumlarında Hz. Peygamber'in tavsiyeleri ve örnekliği üzerine konuşuldu.

Doğayı korumanın önemine dikkat çeken Türkeri, Hz. Peygamber'in örnekliğinde doğaya karşı nasıl davranılması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

"Hz. Peygamber, değer verdiği için ağacı incitmek istemiyor. Onu hayatımızda bir değer olarak görüyor. Bu tarihsel olarak baktığımızda da İslam düşüncesine yansımıştır. Varlığın özünde; doğallık, organiklik ve yetkinlik üçü vazgeçilmez unsurdur.” 

İnsanın doğal çevre ile varlığını sürdürdüğünü söyleyen Türkeri, şöyle devam etti:

“Doğal çevre olmazsa, insan türü varlığını sürdüremez. İnsan türünün varlığını sürdürebilmesi, doğal çevrenin varlığına bağlıdır. Hatta bir fütürist düşünür söyler. Doğaya karşı bir savaş veriyoruz. Kazanırsak kaybedeceğiz der. İnsanoğlunun son zamanlardaki anlayışı her şeye karşı savaş. Yenme üzerine kurulu bir anlayıştan biz olumlu sonuçlar elde edemeyiz. Buna çevre de dahil”

İnsan konforu için çevreye zarar vermemeli…

“Teoride çevreye ben değer vermiyorum diyen hiçkimse yoktur. Birinci ödevimiz çevreyi kirletmemek diyelim. Bir de varoluşunu sürdürmemize katkı sağlamamız lazım. O zaman insan konforu için çevreyi araç olarak kullanmamalı. Para için ya da çıkar için kullanıldığında orada insani değerlerden bahsedemiyorsun.” 

Programa konuk olan Ses Sanatçısı Orhan Hakalmaz ise türküleriyle eşlik etti.

“Bir Fidan Bir İnsan” her Pazar saat 17.00’de Diyanet TV’de…